17 C

Και τώρα την περιμένει στο ΟΑΚΑ!

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα στο Μπάμπεργκ (71-67), αλλά έδειξε χαρακτήρα και συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες πρόκρισης για τον επαναληπτικό στην Αθήνα

Τρομερό παιχνίδι στη Γερμανία, με την ΑΕΚ να βρίσκεται από την κόλαση στον παράδεισο και το αντίστροφο. Η Ένωση με τον απίστευτο Σαντ-Ρος έχασε μόλις με 4 πόντους (71-67) και όλα θα κριθούν στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων την ερχόμενη Τετάρτη.

Η ΑΕΚ με την έναρξη του παιχνιδιού ήταν χαμένη στο παρκέ και δεν είχε ρυθμό. Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι έκαναν πολύ κακές επιλογές στην επίθεση και είναι χαρακτηριστικό πως ούτε ο Βινς Χάντερ μπορούσε καν να σκοράρει έχοντας 0/7 δίποντα.

Η Ένωση έκανε οχτώ λεπτά μέχρι η μπάλα να καταλήξει για πρώτη φορά στο πλεκτό της Μπάμπεργκ. Όμως, η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων δεν άφησε τους Γερμανούς να σκοράρουν πολύ, το 8-2 έγινε 11-10 με την ΑΕΚ να πατάει απότομα γκάζι και να βάζει τέλος στην αφλογιστία, με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια, η είσοδος του Γιαννούλη Λαρεντζάκη αφύπνισε όλη την ομάδα, με τον Έλληνα γκαρντ να δίνει επιθετική πνοή και παλμό στους συμπαίκτες του μαζί με τον Ντούσαν Σάκοτα. Παράλληλα, η αυτοθυσία του Σαντ-Ρος ο οποίος ανέλαβε να περιορίσει τον Ράις σε όλο το παρκέ έδωσε τα μέγιστα στην ΑΕΚ. Αυτός ήταν και ο πραγματικός ήρωας.

Ο τραυματισμός του Ματσιούλις έφερε νέους πονοκεφάλους στον Μπάνκι, με τον Κλιφ να είναι καταλυτικό στο ζωγραφιστό και να νικά κατά κράτος την φροντ-λάιν της ΑΕΚ. Το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους μπροστά 28-30.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι συνέχιζε να είναι ντέρμπι και ένα σκληρό πόκερ μεταξύ των δύο προπονητών. Ο Ρούμπιτ με τον Χίκμαν συνέχιζαν να προκαλούν αρκετά ρήγματα στην κιτρινόμαυρη άμυνα, αλλά η ΑΕΚ έβρισκε λύσεις με τις μπούκες του Θίοντορ και το πολυεργαλείο Σαντ-Ρος.

Το επιμέρους σκορ της περιόδου έφτασε στο 21-20 με την ΑΕΚ να παραμένει μπροστά πριν την τελική ευθεία (49-50).

Στη κρίσιμη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους για ένα διάστημα και έδωσαν χώρους στους δαιμόνιους γκαρντ της Μπάμπεργκ. Ο Αλεξάντερ έκανε ένα από τα μεγαλύτερα παιχνίδια της καριέρας του και είχε νικήσει τον Χάντερ, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα σερί 18-8.

Στο τέλος, η Ένωση αντέδρασε με τους Λαρεντζάκη και Θίοντορ να κάνουν τα πάντα. Ο Αμερικάνος έβαλε ένα κρίσιμο τρίποντο, ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα έκλεψε ταχύτατα τη μπάλα και σκόραρε για το τελικό 71-67.

Όλα είναι ανοιχτά για τον επαναληπτικό της Αθήνας (3/4) με το -4 να δίνει πολλούς πόντους πρόκρισης στην ΑΕΚ, η οποία θα μπορούσε ακόμα και να νικήσει αν δεν έκανε ένα κακό διάστημα στη τελευταία περίοδο, βγάζοντας όμως το μέταλλο της τροπαιούχου.

Τα δεκάλεπτα: 11-10, 28-30. 49-50, 71-67