18.1 C

Κάλιαρι – Πάρμα 4-3: Αδιανόητη ανατροπή για την ομάδα του Λυκογιάννη

Αδιανόητη εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, απίστευτη ανατροπή για όσκαρ στις καθυστερήσεις για την Κάλιαρι στη Σαρδηνία. Η ομάδα του Μπάμπη Λυκογιάννη (αντικαταστάθηκε στο 59′) επιβλήθηκε με 4-3 της Πάρμα και ουσιαστικά την έστειλε στη… Serie B.

Οι φιλοξενούμενοι που με νίκη θα είχαν κάποιες ελπίδες άνοιξαν το σκορ στο 5′ με τον Πετσέλα, ενώ στο 31′ ο Κούτσκα έγραψε το 0-2 αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους.

Η Κάλιαρι μείωσε στο 39′ με τον Παβολέτι, όμως η Πάρμα στο 59′ πήρε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Μαν. Τα όσα ακολούθησαν μετά το 66′ είναι για… όσκαρ.

Ο Μάριν έκανε το 2-3 στο 66′, με την Κάλιαρι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να φτάνει στην ισοφάριση με τον Περέιρο. Και σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε στην τελευταία φάση του αγώνα, με τον Περέιρο να βγάζει σέντρα από τα δεξιά και τον Τσερί να διαμορφώνει το τελικό 4-3 που αφήνει την Κάλιαρι στο -2 από τη 17η Τορίνο που έχει 30 βαθμούς και δύο ματς λιγότερα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 31ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 17/4

Σαμπντόρια – Βερόνα 3-1 (46′ Γιάνκτο, 73′ πεν. Γκαμπιαντίνι, 82′ Θόρσμπι / 13′ Λάζοβιτς)

Κροτόνε – Ουντινέζε 1-2 (68′ πεν. Σίμι / 41′, 76′ Ντε Πάουλ)

Σασσουόλο – Φιορεντίνα 3-1 (59′ πεν., 62′ πεν. Μπεράρντι, 75′ Λόπεζ / 31′ Μποναβεντούρα)

Κάλιαρι – Πάρμα 4-3 (39′ Παβολέτι, 66′ Μάριν, 90+2′ Περέιρο, 90+4′ Τσερί / 5′ Πετσέλα, 31′ Κούτσκα, 59′ Μαν)