22.6 C

Κάλιαρι – Πάρμα: Το fair play της σεζόν!

Το fair play της σεζόν στην Ιταλία από τον Ζοάο Πέδρο στον Κούρτιτς!

Η Κάλιαρι και η Πάρμα έπαιζαν μία κατηγορία το βράδυ του Σαββάτου (17/4) στη Σαρδηνία για την 31η αγωνιστική της Serie Α και οι φιλοξενούμενοι «γκρέμισαν» στις καθυστερήσεις ό,τι είχαν χτίσει με κόπο έως το 90’+1′, καθώς έχασαν με 4-3, αν και προηγούνταν μέχρι εκείνο το σημείο με σκορ 3-2.

Οι «παρμέντσι» βρέθηκαν να προηγούνται με 0-2 στο 31′ και 1-3 στο 59′, για να μειώσουν οι γηπεδούχοι σε 2-3 στο 66′. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν δύο γκολ στις καθυστερήσεις (90’+1′ και 90’+4′) και ενώ κρατούσαν το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι το 90’+1′, γνωρίζοντας μία οδυνηρή ήττα, με συνέπεια να βρίσκονται στο -7 από την Τορίνο (έχει και 2 αγώνες λιγότερους) και τη σωτηρία, επτά αγωνιστικές πριν από το φινάλε.

Η Κάλιαρι έκανε την επική ανατροπή και βρίσκεται στο -2 από την Τορίνο, έχοντας και 2 ματς περισσότερα, αλλά εξακολουθεί να ελπίζει. Και στο τέλος του αγώνα στη Σαρδηνία, ο Ζοάο Πέδρο έκανε το fair play της σεζόν, καθώς πήγε και κάθισε στο χορτάρι, δίπλα στον Γιάσμιν Κούρτιτς, ο οποίος ξέσπασε σε λυγμούς και κλάματα για την ήττα της Πάρμα, παρηγορώντας τον αντίπαλό του.

Χωρίς να πει κουβέντα, ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός και αρχηγός της Κάλιαρι συμπαραστάθηκε με τον τρόπο του και τη σιωπή του στον Σλοβένο μέσο της Πάρμα, σε ένα στιγμιότυπο που αναδεικνύει το μεγαλείο του αθλητισμού και τις συγκινήσεις που μπορεί να προσφέρει το λαοφιλέστερο άθλημα παγκοσμίως.