21.6 C

Κάλιαρι – Ρόμα 3-2: Τρίποντο παραμονής για την ομάδα του Λυκογιάννη (vid)

Η Κάλιαρι επιβλήθηκε της Ρόμα με 3-2 και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη και ένα σημαντικό τρίποντο στη μάχη που δίνει για την παραμονή της στη Serie A, φτάνοντας τους 31 βαθμούς.

Μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα, ο Μπάμπης Λυκογιάννης, που αγωνιζόταν σε όλη την αριστερή πλευρά των γηπεδούχων, πάτησε περιοχή και μετά το γύρισμα του Ζοάο Πέδρο από τα δεξιά έγραψε το 1-0. Στο 27′ ωστόσο, ο Κάρλες Πέρεθ ισοφάρισε για τη Ρόμα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες 1-1 στα αποδυτήρια.

Η Κάλιαρι προηγήθηκε εκ νέου στο δεύτερο μέρος, έπειτα από γκολ του Ραζβάν Μαρίν στο 57′, με τον Ζοάο Πέδρο να διευρύνει σε 3-1 το σκορ στο 64′. Τρία λεπτά αργότερα, οι «τζαλορόσι» μείωσαν με τον Φεντερίκο Φάσιο, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι περισσότερο στα εναπομείναντα λεπτά.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι έμεινε στην 7η θέση και στο -10 από την 4η θέση και την Αταλάντα, ενώ η Κάλιαρι πήρε ένα σωτήριο τρίποντο που της δίνει ελπίδες για την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία της ιταλικού ποδοσφαίρου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 33ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 24/4

Τζένοα – Σπέτσια 2-0 (63′ Σκαμάκα, 90′ Σομουρόντοφ)

Πάρμα – Κροτόνε 3-4 (29′ Ερνάνι, 49′ Ζερβίνιο, 54′ Μιχάιλα / 14′ Μαγκαλάν, 42′, 69′ πεν. Σίμι, 45+1′ Ουνάς)

Σασουόλο – Σαμπντόρια 1-0 (77′ Μπεράρντι)

Κυριακή 25/4

Μπενεβέντο – Ουντινέζε 2-4 (34′ πεν. Βιόλα, 83′ Λαπαντούλα / 4′ Μολίνα, 31′ Αρσλάν, 49′ Στρίγκερ Λάρσεν, 73′ Μπράαφ)

Φιορεντίνα – Γιουβέντους 1-1 (29′ πεν. Βλάχοβιτς / 46′ Μοράτα)

Ίντερ – Βερόνα 1-0 (76′ Ντάρμιαν)

Κάλιαρι – Ρόμα 3-2 (4′ Λυκογιάννης, 57′ Μαρίν, 64′ Πέδρο / 27′ Πέρεθ, 69′ Φάσιο)

Αταλάντα – Μπολόνια (21:45)