21.2 C

Κάλιαρι – Σαμπντόρια 3-1: Συνεχίζεται η κατρακύλα των Γενοβέζων (vid)

Ώρα μηδέν για την Σαμπντόρια! Οι Γενοβέζοι έχουν εκκινήσει με τον χειρότερο τρόπο τη φετινή σεζόν στη Serie A και μετά τη νέα τους ήττα από την Κάλιαρι (3-1) στη Σαρδηνία βρίσκονται αντιμέτωποι μέχρι και με τον υποβιβασμό, αν και είναι πολύ νωρίς για να προδικάζουμε το οτιδήποτε.

Ο Μπάμπης Λυκογιάννης αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90λεπτο για ακόμα ένα ματς με την Κάλιαρι, η οποία γιόρτασε το πρώτο της τρίποντο στη σεζόν (μέχρι τώρα μετρούσε 3 ήττες και ισάριθμες ισοπαλίες).

Οι γηπεδούχοι πήραν ισχυρό προβάδισμα με τους Ζοάο Πέντρο και Μαρτίν Κάσερες και παρά τη μείωση του σκορ από τον Θόρσμπι στο 82′, κλείδωσαν τη νίκη στις καθυστερήσεις (90+4) με νέα εκτέλεση του Πορτογάλου επιθετικού και πανηγύρισαν μία πολύ σημαντική νίκη που τους φέρνει στην 16η θέση, παρέα με την ομάδα του Ντ’ Αβέρσα με μόλις 6 βαθμούς.

Πλέον το μέλλον του πολύπειρου Ιταλού τεχνικού στον πάγκο της Σαμπντόρια κρίνεται αβέβαιο, καθώς έχει χάσει την εμπιστοσύνη της διοίκησης και όπως φαίνεται και των οπαδών του συλλόγου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 16/10

Σπέτσια – Σαλερνιτάνα 2-1 (51’ Στρέλετς, 76’ Κοβαλένκο / 39’ Σίμι)

Λάτσιο – Ίντερ 3-1 (67’ πέν. Ιμόμπιλε, 81’ Άντερσον, 90’+1’ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς / 12’ πεν. Πέρισιτς)

Μίλαν – Βερόνα 3-2 (59′ Ζιρού, 76′ πεν. Κεσί, 78′ αυτ. Γκούντερ / 7′ Καπράρι, 24′ πεν. Μπάρακ)