20.9 C

Κάλιαρι – Σαμπντόρια 4-3: Από την κόλαση στον παράδεισο στο 97′!

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε η 14η αγωνιστική της Serie A, με μια απίστευτη ματσάρα σε εξέλιξη και γκολ στη Σαρδηνία. Η εκπληκτική φετινή Κάλιαρι υποδέχθηκε τη Σαμπντόρια του Κλαούντιο Ρανιέρι και πήρε μια τεράστια νίκη για να πιάσει τη Ρόμα στην τέταρτη θέση με 28 βαθμούς.

Η Σαμπντόρια προηγήθηκε στο 38′ με τον 37χρονο… αειθαλή, Φάμπιο Κουαλιαρέλα ενώ πέτυχε το 0-2 στο 52′ με τον Γκαστόν Ραμίρες. Ο ρυθμός ανέβηκε απότομα και μετά το 69′ έγινε… μάχη! Ο Ναϊνγκολάν μείωσε σε 1-2, αλλά ένα λεπτό αργότερα εκ νέου ο Κουαλιαρέλα έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων για το 1-3.

Ο Ζοάο Πέντρο μέσα σε δύο λεπτά (74′, 76′) έφερε το ματς στα ίσα για το 3-3, με την Κάλιαρι να παλεύει για το γκολ νίκης μέχρι το φινάλε. Και αυτό ήρθε με απίθανο τρόπο! Στο 90+7′ ο Τσέρι έπιασε κεφαλιά δυναμίτη μετά από καταπληκτικό άλμα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του και μαζί το τρίποντο (4-3).