22.5 C

«Καμπανάκι» Αρτέτα ενόψει Ολυμπιακού

Στον Ισπανό τεχνικό δεν άρεσε η εικόνα της Άρσεναλ στο τελευταίο διάστημα του εντός έδρας αγώνα με την Τότεναμ

Η Άρσεναλ νίκησε την Τότεναμ με 2-1 στο ντέρμπι του Λονδίνου για την Premier League, αλλά ο Μικέλ Αρτέτα δεν έμεινε ευχαριστημένος από τη νοοτροπία της ομάδας του στο φινάλε του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες στο «Emirates» λόγω της αποβολής του Έρικ Λαμέλα (76′) και οι Κανονιέρηδες απειλήθηκαν με ισοφάριση.

Ο προπονητής της Άρσεναλ έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου στους ποδοσφαιριστές του ενόψει της ρεβάνς με τον Ολυμπιακό για τη φάση των «16» του Europa League (18/3, 19:55). Συγκεκριμένα, ο Ισπανός τεχνικός είπε:

«Ο τρόπος με τον οποίο διαχειριστήκαμε το παιχνίδι τα τελευταία δέκα λεπτά, με έναν επιπλέον παίκτη στο γήπεδο, ήταν πραγματικά κακός. Είχαμε μεγάλο πρόβλημα και ίσως θα έπρεπε να δεχθούμε ένα γκολ. Είναι, λοιπόν, κάτι που πρέπει να βελτιωθεί και στην Ευρώπη, αν το κάνουμε αυτό, είμαστε έξω.

Ήμασταν η καλύτερη ομάδα και πραγματικά κυρίαρχοι και σίγουροι για μεγάλες περιόδους. Εκτός από τα τελευταία δέκα λεπτά, νομίζω ότι ήμασταν εξαιρετικοί. Γενικά, είμαι πραγματικά ευχαριστημένος. Είμαι τόσο υπερήφανος για τους παίκτες, τον τρόπο που έπαιξαν, το πνεύμα που δείχνουν και την ενέργεια που νιώθω όταν παίζουν. Είναι κρίμα που δεν είχαμε τους φιλάθλους μαζί μας, αλλά ελπίζουμε ότι μπόρεσαν να απολαύσουν το παιχνίδι στο σπίτι τους».