23.5 C

Καρδιά πρωταθλητή ο Ολυμπιακός, «φουλάρει» για το τέταρτο σερί

Ο Ολυμπιακός ήταν ο θριαμβευτής του ντέρμπι με την ΑΕΚ την οποία υπέταξε εμ 4-3 κι έβαλε υποθήκη για το τέταρτο συνεχόμενο πρωτάθλημα

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών Επιτραπέζιας αντισφαίρισης καθώς επικράτησε με 4-3 σετ της ΑΕΚ και απέκτησε το προβάδισμα για την κατάκτηση του 4ου σερί πρωταθλήματος (5ου σε 6 χρόνια) και 15ου συνολικά!

Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη αγώνα, που διήρκησε περισσότερες από 4 ώρες, ο Ολυμπιακός που αγωνίστηκε χωρίς τον Γιάννη Σγουρόπουλο, επέδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα και παρότι βρέθηκε να χάνει με 3-2, ανέτρεψε την κατάσταση και έφτασε στη σπουδαία νίκη με 4-3.

Mάλιστα στο 6ο σετ, και ενώ ο Ολυμπιακός βρισκόταν πίσω στα σετ με 3-2, Τάσος Ρηνιώτης ανέτρεψε το εις βάρος του 2-0 στον αγώνα με τον Σάφερ, επικράτησε με 3-2 και ισοφάρισε σε 3-3, στέλνοντας το ματς στο διπλό. Εκεί οι Πειραιώτες με τον Ρηνιώτη και τον Άρβιντσον ανέτρεψαν ξανά το 1-0 με το οποίο προηγήθηκε η ΑΕΚ, έφτασαν στο 3-1 και χάρισαν την πολύτιμη νίκη με 4-3 σετ στον Θρύλο.

Είχε προηγηθεί το πρωί η άνετη επικράτηση με 4-0 κόντρα στον Ίφιτο Πατρών ενώ το πρόγραμμα του αγωνιστικού διημέρου ολοκληρώνεται την Κυριακή στις 10:00 το πρωί κόντρα στον Παναθηναϊκό όπου στόχος είναι η 6η νίκη σε ισάριθμα ματς στο φετινό πρωτάθλημα!

Προηγήθηκε με Μέντεζ αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 1-0 στα σετ χάρη στη νίκη με 3-1 του Μέντεζ επί του Κοσίμπα. Στο δεύτερο σετ, ο Σουηδός Άρβιντσον ηττήθηκε με 3-1 από τον Σάφερ, χάνοντας δυο σετ ενώ είχε το προβάδισμα και ακολούθησε το 3-0 του Ομπέσλο σε βάρος του Ρηνιώτη. Το 2-1 υπέρ των «κιτρινόμαυρων» ήταν γεγονός αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 2-2 τα σετ με τον Άρβιντσον. Ακολούθησε το νέο προβάδισμα με 3-2 της ΑΕΚ η οποία απέκτησε σημαντικό πλεονέκτημα.

Ψυχάρες!

Οι πρωταθλητές όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και παρότι το 6ο σετ δεν ξεκίνησε ιδανικά αφού ο Τάσος Ρηνιώτης βρέθηκε να χάνει με 2-0, δεν το έβαλαν κάτω. Ο αρχηγός του Θρύλου με τεράστια ψυχικά ήρε τη νίκη με 3-2 κόντρα στον Σάφερ και ισοφάρισε σε 3-3. Στο τελευταίο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» ανέτρεψαν εκ νέου την κατάσταση και έφτασαν στην επικράτηση με 3-1 σετ, πανηγυρίζοντας μια πολύ σημαντική νίκη στη μάχη της διεκδίκησης του τίτλου.