18.9 C

Καταιγίδα και στο -2 από την τετράδα η Νάπολι, 5-2 τη Λάτσιο (vid)

Στο κόλπο για την τέταρτη θέση παραμένει η Νάπολι που με καταιγιστική εμφάνιση σκόρπισε με 5-2 τη Λάτσιο στο «Στάδιο Αρμάντο Μαραντόνα» και της έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί των πέντε αγωνιστικών για να την αφήσει στο -5 και ταυτόχρονα να μειώσει στους δύο τη διαφορά από Αταλάντα και Γιουβέντους και στους τρεις από τη Μίλαν!

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος των φιλοξενούμενων και έκανε ξεκάθαρη επίδειξη δύναμης, επιστρέφοντας παράλληλα στις νίκες μετά από την ισοπαλία στο ντέρμπι με την Ίντερ (1-1).

Ο Κώστας Μανωλάς ξεκίνησε ξανά βασικός, έκανε εξαιρετική εμφάνιση και ήταν ο λόγος που η Νάπολι προηγήθηκε μόλις στο 7ο λεπτό. Αρχικά, η Λάτσιο ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Λατσάρι, όμως το VAR γύρισε την φάση πίσω και έδωσε πέναλτι στη Νάπολι για μαρκάρισμα του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στον πρώην κεντρικό αμυντικό του Ολυμπιακού. Ο Ινσίνιε ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Πολιτάνο να κάνει με υπέροχο τρόπο το 2-0 που έμελλε να είναι και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, πριν ξεκινήσει η… καταιγίδα στο δεύτερο μέρος με τον Ινσίνιε και τον Μέρτενς να γράφουν το 4-0.

Η χαλάρωση έφερε την προσωρινή αντίδραση της Λάτσιο, η οποία σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (70′-74′) πέτυχε δύο γκολ με τους Ιμόμπιλε και Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, ωστόσο ο Οσιμέν έβαλε και εκείνος τη δική του υπογραφή στην επιβλητική νίκη της ομάδας του.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 32ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 20/4

Βερόνα – Φιορεντίνα 1-2 (72′ Σαλσέδο / 45+2′ πεν. Βλάχοβιτς, 65′ Κάσερες)

Τετάρτη 21/4

Μίλαν – Σασουόλο 1-2 (30′ Τσαλχάνογλου / 76′, 83′ Ρασπαντόρι)

Γιουβέντους – Πάρμα 3-1 (43′, 47′ Σάντρο, 68′ Ντε Λιχτ / 25′ Μπρούγκμαν)

Σπέτσια – Ίντερ 1-1 (12′ Φαρίας / 39′ Πέρισιτς)

Ουντινέζε – Κάλιαρι 0-1 (55′ πεν. Πέδρο)

Μπολόνια – Τορίνο 1-1 (25′ Μπάροου / 58′ Μαντράγκορα)

Κροτόνε – Σαμπντόρια 0-1 (53′ Κουαλιαρέλα)

Τζένοα – Μπενεβέντο 2-2 (11′, 21′ Πάντεφ / 5′ πεν. Βιόλα, 15′ Λαπαντούλα)

Πέμπτη 22/4

Ρόμα – Αταλάντα 1-1 (75′ Κριστάντε / 26′ Μαλινόφσκι)

Νάπολι – Λάτσιο 5-2 (7′ πεν., 53′ Ινσίνιε, 12′ Πολιτάνο, 65′ Μέρτενς, 80′ Οσιμέν / 70′ Ιμόμπιλε, 74′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς)