17.6 C

Κατέλαβαν την 3η θέση και βρίσκονται στους «16» της Euroleague Βουλιαγμένη και Γλυφάδα

Με ήττα 8-6 από την ισπανική Ματαρό ολοκλήρωσε τους αγώνες του στον Γ’ Όμιλο της προκριματικής φάσης της Ευρωλίγκα Γυναικών, στο Βερολίνο, την Κυριακή (21/11), ο ΝΟ Βουλιαγμένης. Πήρε, τελικά, την τρίτη προνομιούχο θέση στην τελική βαθμολογία του συγκεκριμένου ομίλου (ανάμεσα σε έξι ομάδες) που του δίνει την πρόκριση στις «16», την οποία είχε εξασφαλίσει από το Σάββατο.

Στον αγώνα με τη Ματαρό, η ομάδα της Μελιδώνη βρέθηκε να χάνει με 6-3 στην αρχή, αντέδρασε άμεσα, ισοφάρισε σε 6-6, αλλά στην τελευταία περίοδο δεν μπόρεσε να πετύχει γκολ και οι Ισπανίδες έφτασαν στη νίκη. Εντύπωση προκάλεσε το γεγονός ότι η τερματοφύλακας του ΝΟΒ Μαρίνα Κοτσιώνη σκόραρε.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 1-2, 3-1, 0-2.

Η σύνθεση και τα γκολ του ΝΟΒ: Κοτσιώνη 1, Καϊάφα, Χυδηριώτη 1, Μουστακαρία, Γιαννοπούλου 1, Ριτζ 1, Τανκέεβα, Πάτρα, Καλογεροπούλου, Διαμαντοπούλου 1, Σάντα 1, Αγγελίδη, Μαυρωτά.

O ANO Γλυφάδας ηττήθηκε με 9-5 από την ισπανική Τεράσα, το μεσημέρι της Κυριακής (21/11), στον τελευταίο αγώνα του στον Α’ Όμιλο της προκριματικής φάσης της Ευρωλίγκας Γυναικών (που διοργάνωσε ο ίδιος στο κολυμβητήριο της Σχολής Ευελπίδων), αλλά προκρίθηκε στους «16» του θεσμού, καθώς πήρε την 3η θέση στην τελική βαθμολογία του Ομίλου με δύο νίκες και δύο ήττες.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 3-1 στην αρχή του αγώνα, αλλά στη συνέχεια δεν πέτυχε γκολ για 15 ολόκληρα λεπτά και βρέθηκε να χάνει με 6-3. Στη συνέχεια δεν μπορέσει να ανακάμψει και η ήττα ήρθε φυσιολογικά.

Την πρώτη θέση στον όμιλο της Αθήνας κατέλαβε η ρωσική Ουραλότσκα, τη δεύτερη η Τεράσα και την Τρίτη η Γλυφάδα, που είναι και οι τρεις ομάδες που παίρνουν την πρόκριση από τον συγκεκριμένο Όμιλο.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 0-2, 1-4, 1-2.

Η σύνθεση και τα γκολ του ΑΝΟ Γλυφάδας: Γκανγκλ, Π. Νίνου, Γκίλλα, Θωμοπούλου, Γρηγοροπούλου 1, Αντωνιάδη, Κολιτσοπούλου, Κούλχαας 2, Φουντωτού 1, Ειρήνη Νίνου, Γαλιατσάτου, Κοντογιάννη 1, Καρύτσα.