21.3 C

«Καθαρή» νίκη της Ελλάδας με Μαυροβούνιο

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος η Εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών επικρατώντας εύκολα με 3-0 σετ του Μαυροβουνίου στο κλειστό της Νέας Ιωνίας Βόλου.

Δείχνοντας εξαιρετική εικόνα σε σερβίς και επίθεση αλλά μειονέκτημα στο μπλοκ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης οι παίκτριες του Γκιγιέρμο Ναράνχο πήραν την «καθαρή» νίκη όπου στόχος δεν είναι άλλος από την πρόκριση στην τελική φάση.

Υπενθυμίζεται πως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχει να προκριθεί στην τελική φάση ενός ευρωπαϊκού πρωταθλήματος από το 2001 και πρέπει να καταλάβει μια από τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε με τις Βασιλαντωνάκη, Γιώτα, Λαμπρούση, Στράντζαλη, Μερτέκη, Χριστοδούλου και λίμπερο την Αρτακιανού όπου τα εξαιρετικά σερβίς της Μερτέκη διέλυσαν την αντίπαλη υποδοχή κυρίως της Μπόκαν με τις Ελληνίδες να έχουν το προβάδισμα σε όλο το πρώτο σετ με 5-0, 19-11 φτάνοντας στο 25-17 με άσο της Μερτέκη.

Στο δεύτερο σετ η Εθνική μας συνέχισε να έχει τα ηνία του αγώνα προηγούμενη με 9-5 αλλά η κακή υποδοχή επέτρεψε στις φιλοξενούμενες να μειώσουν σε 16-14 και να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του σετ, ωστόσο η αφύπνιση των Μερτέκη και Βασιλαντωνάκη σε καίρια σημεία χάρισαν το σετ στην Ελλάδα με 25-20 κάνοντας το 2-0.

Στο τρίτο σετ οι παίκτριες του Γκιγιέρμο Ναράνχο ξεκίνησαν ιδανικά παίρνοντας προβάδισμα ασφαλείας με 4-0, 9-3 και στη συνέχεια με 18-7 φτάνοντας στο 25-15 που έμελλε να διαμορφώσει και το τελικό 3-0 σετ.

Στο άλλο ματς του 3ου Ομίλου η Ουκρανία είχε εύκολο έργο απέναντι στην Νορβηγία με 3-0 ενώ το προσεχές Σάββατο 18 του μήνα οι διεθνείς μας θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τη Νορβηγία.