17.8 C

«Καθάρισε» και ετοιμάζεται για Μαυροβούνιο

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες απέναντι στον Άρη (76-67) και πήρε σημαντική ψυχολογική τόνωση ενόψει του «τελικού» στο Μαυροβούνιο

Ο Ολυμπιακός μέτρησε δύο επιστροφές στο παιχνίδι απέναντι στον Άρη, στις νίκες και… του Δημήτρη Αγραβάνη, ο οποίος αγωνίστηκε μετά από αρκετό καιρό. Οι ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, αν και αγχώθηκαν στο τέλος και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 76-67

Με την έναρξη του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά πιεστικός στην άμυνα και ανάγκασε τον Άρη σε αρκετά λάθη. Οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τους Σάσα Βεζένκοφ και Άξελ Τουπάν, ενώ με καλά ποσοστά ευστοχίας από την περιφέρεια προηγήθηκαν με 21-16.

Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες είχαν τάση κυρίως προς το επιθετικό παιχνίδι και δεν έδιναν τόση σημασία στα αμυντικά τους καθήκοντα με αποτέλεσμα η συγκομιδή της δεύτερης περιόδου να είναι 47 πόντοι.

Ο Άρης με τον Νταλό και τον Μποχωρίδη αντέδρασε στα πρώτα λεπτά, παρά την αστοχία πίσω από τα 6.75. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ όμως, είχε την κυριαρχία των ριμπάουντ και πρόσθεσε σταδιακά και άλλους παίκτες στο επιθετικό παιχνίδι (Παπανικολάου-Γούμπερ) και πήρε σερί 27-20, για το 48-36 του ημιχρόνου.

Αξιοσημείωτη και η επίδοση του Μπριάντε Γουέμπερ σε εκείνο το σημείο, με τον Αμερικάνο να έχει ήδη 9 ασίστ στο ενεργητικό του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν σιγά-σιγά και με σωστές επιθέσεις τη διαφορά και με ένα μικρό σερί έφτασαν στο 52-45.

Ο Τουπάν και κυρίως ο Γουέμπερ που «τάιζε» όλη την επίθεση των ερυθρολεύκων, έδωσαν ξανά πνοή στον Ολυμπιακό. Μετά από τριάντα λεπτά αγώνα οι δύο ομάδες βρίσκονταν στο 65-49.

Στη τελευταία και καθοριστική περίοδο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε ένα 8-0 σερί στο πρώτο τρίλεπτο και έριξε ξαφνικά τη διαφορά στους 10, με τα καλάθια των Φλιώνη-Τολιόπουλου.

Παράλληλα, οι φιλοξενούμενοι προκάλεσαν ένα μπλακ άουτ στον Ολυμπιακό μέσα από την καλή τους άμυνα και μείωσαν περαιτέρω (67-61), με το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 2-12.

Οι βολές των Λεντέι-Τουπάν έσπασαν το σερί και κράτησαν μπροστά τον Ολυμπιακό, ενώ ο Ντέιβιντ Μπλατ εντόπισε το πρόβλημα και έσφιξε την άμυνα των γηπεδούχων.

Το καλάθι και φαόυλ του Μποχωρίδη έριξε μετά από πολύ ώρα τη διαφορά στους 4 (69-65), αλλά κάπου εκεί ήρθε ο Άξελ Τουπάν να ρίξει μια τρίποντη βόμβα για να καθαρίσει το παιχνίδι.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ήταν ο Άξελ Τουπάν με 17 πόντους, ενώ για τον Άρη ξεχώρισε ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 48-36, 65-49, 76-67