24.6 C

«Καθάρισε» σε οκτώ λεπτά η Μονπελιέ, απρόσμενη ισοπαλία για τη Μονακό

Η Μονπελιέ με ένα ξέσπασμα από το 57 μέχρι το 65 «καθάρισε» την υπόθεση νίκη κόντρα στην Στρασμπούρ και μείωσε στους τέσσερις πόντους τη διαφορά από την Λιλ, η οποία έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η Μονπελιέ δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο κόντρα στην Στρασμπούρ, αλλά στο δεύτερο μισό του αγώνα τελείωσε την υπόθεση νίκη πολύ γρήγορα. Ο Σαβανιέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 57, με τον Λαμπόρντ να διπλασιάζει τα τέρματα των γηπεδούχων στο 61, και τον Σαβανιέ να βάζει το «κερασάκι» στην τούρτα στο 65, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Από την άλλη η Μονακό ήρθε ισόπαλη με την Σταντ ντε Ρενς (1-1) και έχασε έδαφος στο κυνήγι της τετράδας. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Γιεντέρ στο 21ο λεπτό, με πέναλτι, αλλά η Σταντ ντε Ρενς πήρε τον χρυσό βαθμό με τον Καμαρά στο 58.

Η Μετς επικράτησε της Αμιάν με γκολ του Μπουλαγιά στο 26, η Μετς έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Μπρεστ (0-1), ενώ νικηφόρο πέρασμα είχε και η Ρεν (0-2) από την έδρα της Τουλούζ.