18.1 C

«Καθάρισε» το ματς από το ημίχρονο η Ατλέτικο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε την Μονακό ανατρέποντας το εις βάρος της σκορ πριν να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Ατλέτικο Μαδρίτης που επικράτησε με 2-1 της Μονακό εκτός έδρας, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία με το μακρινό σουτ του Γκριεζμάν.

Οι «Μονεγάσκοι» άνοιξαν το σκορ στο 18’ με το πλασέ του Γκραντσίρ. Η Ατλέτικο Μαδρίτης αντέδρασε και ισοφάρισε σε 1-1 στο 31’ όταν ο Γκριεζμάν συνδυάστηκε σε αντεπίθεση με τον Ντιέγκο Κόστα κι αυτός έστειλε με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα του Μπενάλιο.

Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου οι ποδοσφαιριστές του Ντιέγκο Σιμεόνε πέτυχαν το γκολ που τους έδωσε τελικά τη νίκη με την κεφαλιά του Χιμένες.

Μονακό: Μπενάλιο, Σιντιμπέ, Γκλικ, Ζέμερσον, Χένριχς, Τίλεμανς, Εντοράμ, Αολού (69’ Τραορέ), Γκραντσίρ (77’ Σιλά), Φαλκάο, Σαντλί (58’ Μ’ Μπουλά)
Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Χουανφράν, Γκοντίν, Χιμένες, Ερναντέζ, Κορέα (70’ Λεμάρ), Ρόντρι, Σαούλ, Κόκε, Κόστα, Γκριεζμάν

Με το «διπλό» στις αποσκευές της έφυγε από το Βέλγιο η Ντόρτμουντ που επικράτησε με 1-0 της Κλαμπ Μπριζ στο πλαίσιο του πρώτου ομίλου στον οποίο συμμετέχουν η Μονακό και η Ατλέτικο Μαδρίτης.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ που έκρινε το ματς στο 85’ με το πλασέ του Κρίστιαν Πούλισιτς, ο οποίος είχε και την τύχη με το μέρος του. Έτσι γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τόσο τα 20α γενέθλια του όσο και τις 100 συμμετοχές που συμπλήρωσε με την φανέλα τους.

Κλαμπ Μπριζ: Λέτιτσα, Πουλέν, Ριτς, Μίτροβιτς, Ντένσβιλ, Βλίετινκ (56’ Κούλς), Φόρμερ, Γκρούνεφελντ (76’ Ντένις), Βάνακεν, Γουέσλεϊ, Βόσεν (82’ Οπέντα)
Ντόρτμουντ: Μπίρκι, Πίστσεκ, Ακαντζί, Ντιαλό, Σμέλτσερ, Βίτσελ, Βάιγκλ (84’ Νταχούντ), Σάντσο (69’ Πούλισιτς), Γκέτσε (62’ Καγκάβα), Ρόις, Βολφ