20.9 C

Κηφισιά – Φοίνικας 2-3: Ο Τζούριτς άνοιξε την πόρτα της πρόκρισης στο Ζηρίνειο

Σε ματσάρα από αυτές που μας έχουν συνηθίσει οι δύο ομάδες στο Ζηρίνειο, ο Φοίνικας Σύρου έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ απέναντι στην ανεβασμένη Κηφισιά (2-3) που όμως παρέμεινε χωρίς νίκη μετά από συνολικά τέσσερα επίσημα ματς.

Η ομάδα του Φούλβιο Μπερτίνι κατάφερε να φύγει με τη νίκη χάρη στην είσοδο των Παπαλεξίου – Παπαδόπουλου στην εξάδα και με τον Τζούριτς να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση του και να κυριαρχεί στο φιλέ και στην επίθεση.

Οι Συριανοί θέλουν νίκη με 3-0 ή 3-1 σε μια εβδομάδα στη ρεβάνς του «Δ. Βικέλας» για να περάσουν στην επόμενη φάση εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός – ΟΦΗ.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Οι φιλοξενούμενοι με τα εξαιρετικά σέρβις του Ιερεσουέλο άνοιξαν τη διαφορά γρήγορα στο πρώτο σετ (6-10) ενώ οι δύο άσοι του Φράγκου και το μπλοκ του Στερν στον Μαρκς (9-15) επέτρεψαν στον Φοίνικα να αισθανθεί άνετος για να κάνει εύκολα το 0-1 με τα δύο μπλοκ από Τζούριτς και Ιερεσουέλο (20-25).

Και μετά… μπλακ άουτ! Ή για να είμαστε πιο ακριβείς, η Κηφισιά έκανε την αντεπίθεση της εκμεταλλευόμενη τα διαδοχικά λάθη του Κουβανού πασαδόρου. Ο Μίχαλι έκανε το 12-8, οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού έκαναν ό,τι ήθελαν από το σέρβις και στην επίθεση και με τον Μαρκς και την πάιπ του Κωτσάκη ισοφάρισαν σε 1-1 (25-16).

Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ. Ο Αμπράο επιθετικά ανέβασε την απόδοση του και έκανε double score (12-6) με τον Λινάρδο με διαδοχικά μπλοκ να σταματά τους παίκτες του Φοίνικα που ήταν αποσυντονισμένοι. Τα δύο λάθη στο φινάλε ήταν ενδεικτικά και έφεραν το 2-1 σετ για την Κηφισιά.

Οι Κυκλαδίτες με Παπαδόπουλο και Παπαλεξίου (αντί Στερν και Κόστα) ήταν εμφανώς βελτιωμένοι στο τρίτο σετ και δεν άργησαν να αποκτήσουν μια μικρή διαφορά δύο πόντων (12-14) την οποία διαχειρίστηκαν και άνοιξαν προς το τέλος του σετ όπου με τον Έλληνα κεντρικό έκαναν το 2-2 (21-25).

Στο τάι μπρέικ η Κηφισιά έμεινε από ενέργεια όπως και απέναντι στον ΟΦΗ. Το 5-4 με άσο του Μαρκς έγινε 6-15 (επιμέρους σερί 1-11!) για να έρθει η νίκη των Συριανών χάρη στην άουτ επίθεση του Κωτσάκη.

ΚΗΦΙΣΙΑ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 2-3

ΤΑ ΣΕΤ: 2-3 (20-25, 25-16, 25-17 21-25, 06-15)

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βάιερ 1π. (1 άσσος), Αμπράο 13 (11/17επ., 47%υπ., 13%αρ., 2 μπλοκ), Κωτσάκης 18 (17/29επ., 1 άσσος, 48%υπ., 12%αρ.), Λινάρδος 9 (7/14επ., 2 μπλοκ), Μίχαλι 5 (1/5επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Μαρκς 22 (17/31επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι) / Σωνάκης (λ. – 61%υπ., 33%αρ.), Ρούσης, Κωστόπουλος.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Φούλβιο Μπερτίνι): Μιχάλοβιτς 14π. (14/25επ.), Ιερεζουέλο 8 (3/3, 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Κόστα 3 (2/7επ., 1 άσσος), Τζούριτς 11 (6/12επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Φράγκος 12 (10/18επ., 68%υπ., 32%αρ.), Στερν 9 (7/16επ., 2 μπλοκ, 75%υπ., 10%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. – 65%υπ., 25%αρ.), Παπαλεξίου 5 (3/5επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδης (λ.), Γαλιώτος, Παπαδόπουλος Γ., 2 (2/5επ., 73%υπ., 9%αρ.), Μήλης.