20.2 C

Κίνα – Βραζιλία 0-5: Εντυπωσιακή πρεμιέρα για τη Σελεσάο

Με τις Μάρτα και Ντεμπίνια να βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση η Ολυμπιακή ομάδα γυναικών της Βραζιλίας επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί και επικράτησε με το εμφατικό 5-0 της Κίνας στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα του ποδοσφαίρου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Η Σελεσάο μπήκε από νωρίς με άγριες διαθέσεις στο γήπεδο και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 9′ με τη συνήθη ύποπτο, Μάρτα, να βρίσκει δίχτυα έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ των Κινέζων.

Η εξαιρετική απόψε Ντεμπίνια διπλασίασε με άνεση και στυλ τα τέρματα της Βραζιλίας 13 λεπτά αργότερα (22′) και ουσιαστικά εκεί έλαβε τέλος η σεμνή τελετή, καθώς οι Κινέζες πέρα από ένα καλό σουτ της Γιαν δεν απείλησαν ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι Βραζιλιάνες συνέχισαν σε ρυθμούς… σάμπα και σκόραραν ακόμη τρεις φορές χάρη στις όμορφες εκτελέσεις των Μάρτα (δεύτερο προσωπικό, 74′), Αντρέσα (82′) και Μπεατρίζ (89′).

Το εντυπωσιακό 3-0 της Μάρτα:

Η Βραζιλία πήρε μία άνετη νίκη και μαζί με την Αμερική είναι τα απόλυτα φαβορί για να φτάσουν μέχρι το τέλος του δρόμου στο Ολυμπιακό τουρνουά του Τόκιο.