17.2 C

Kλοπ: Δεν μας δίνει την πρόκριση η νίκη επί της Μίλαν, αλλά παίξαμε εξαιρετικά κατά διαστήματα

Η Λίβερπουλ κατάφερε να θυμηθεί μέρες… Κωνσταντινούπολης απέναντι στη Μίλαν και μετά από ένα ματς γεμάτο ανατροπές επιβλήθηκε με 3-2 των Ιταλών και μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στη φετινή σεζόν του Champions League.

Η ομάδα του Κλοπ έπαιξε επιβλητικό ποδόσφαιρο κατά το μεγαλύτερο διάστημα του χθεσινού αγώνα στο Άνφιλντ κι αν εξαιρέσει κανείς το κακό διάστημα προς το τέλος του πρώτου μέρους, όπου δέχθηκε τα 2 γκολ της προσωρινής ανατροπής από τους «ροσονέρι», ήταν εξαιρετική σε όλα τα μήκη και του πλάτη του γηπέδου.

Αυτή την άποψη υιοθέτησε και ο Γερμανός τεχνικός που τόνισε πως η χθεσινή νίκη δεν είναι ικανή για να εξασφαλίσει από τώρα την πρόκριση στους «16» για την ομάδα του, όμως η εμφάνιση -κυρίως του δευτέρου μέρους- αποτελεί οδηγό για τη δύσκολη συνέχεια.

Αναλυτικά τα όσα είπε ο Κλοπ:

«Παίξαμε εκπληκτικό ποδόσφαιρο και δεν τους δώσαμε τίποτα μέχρι τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, όπου μας τιμώρησαν. Δεν παίξαμε απλά και η άμυνά μας είχε σε εκείνο το σημείο πρόβλημα στην οργάνωσή της.

Αλλά, αν εξαιρέσει κανείς εκείνα τα δέκα λεπτά, παίξαμε όπως θα ήθελα να βλέπω την ομάδα. Έπρεπε να επιστρέψουμε και το κάναμε, ήταν μία σημαντική νίκη, γιατί ο όμιλος είναι δύσκολος. Δεν θα προκριθούμε σίγουρα, επειδή νικήσαμε τη Μίλαν, αλλά είναι μία καλή αρχή».