21.2 C

«Κλώτσησε» την ευκαιρία, αλλά έμεινε μόνη πρώτη η Λίβερπουλ (vid)

Σ' ένα μέτριο ποιοτικά ντέρμπι το οποίο είχε μπόλικους τραυματισμούς, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ έμειναν στη λευκή ισοπαλία (0-0) με την ομάδα του Κλοπ να χάνει ευκαιρία να ξεφύγει από τη Μάντσεστερ Σίτι

Για πρώτη φορά στην ιστορία της Premier League, το ντέρμπι ανάμεσα σε Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ έμεινε στη λευκή ισοπαλία (0-0) με τη Λίβερπουλ από τη μία να ανεβαίνει μόνη πρώτη στην κορυφή (στο +1 από τη Μάντσεστερ Σίτι) αλλά βάσει των συνθηκών που διαμορφώθηκαν στο παιχνίδι να χάνει σημαντική ευκαιρία να φύγει με το «διπλό».

Το πρώτο ημίχρονο ήταν γεμάτο… τραυματισμούς, αφού συνολικά έγιναν τέσσερις αναγκαστικές! Μάλιστα, ο Σόλσκιερ αναγκάστηκε να κλείσει τις αλλαγές του στο 41′ και ευτυχώς για εκείνον το τελικό αποτέλεσμα είναι θετικό, αφού παρέμεινε και για 10ο παιχνίδι στην Premier League αήττητος. Η μοναδική καλή ευκαιρία του ημιχρόνου ήταν μια κεφαλιά του Μάτιπ που έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντε Χέα.

Ελάχιστες καλές στιγμές υπήρξαν και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους παίκτες του Σόλσκιερ να παίζουν αρκετά παθιασμένα, αφού το σοκ των τραυματισμών φαίνεται πως τους κράτησε όλους σε… εγρήγορση.

Τελικά οι όποιες καλές προσπάθειες πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Στο 57′ ο Ράσφορντ προσπάθησε να νικήσει τον Άλισον, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ στη μεγαλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο ματς, ενώ στο 70′ η Λίβερπουλ πήγε να σκοράρει με τον Βαϊνάλντουμ, αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε έξω.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Γιανγκ, Λίντελοφ, Σμόλινγκ, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Ερέρα (21′ Περέιρα), Πογκμπά, Μάτα (25′ Λίνγκαρντ (43′ Αλέξις Σάντσες), Ράσφορντ, Λουκάκου