17.9 C

Κόκκινο πάρτι με φόντο τα ημιτελικά!

Η Λίβερπουλ κυριάρχησε, θα μπορούσε να βάλει περισσότερα γκολ και επικράτησε επί της Πόρτο (2-0), παίρνοντας σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League

Λίβερπουλ και Πόρτο έδωσαν μια μεγάλη μάχη στο «Άνφιλντ», με τους γηπεδούχους να τρέχουν ασταμάτητα και να τελειώνουν τη δουλειά από το πρώτο κιόλας ημίχρονο (2-0), ενώ πλέον είναι το ακλόνητο φαβορί του ζευγαριού.

Με την έναρξη του παιχνιδιού η Λίβερπουλ ήθελε να πιέσει αφόρητα τους φιλοξενούμενους, ώστε να τους αναγκάσει σε εύκολα λάθη. Έτσι κι έγινε, μόλις πέντε λεπτά μετά το αρχικό σφύριγμα, οι κόκκινοι έφτασαν αστραπιαία στην αντίπαλη περιοχή, ο Φιρμίνο έστρωσε στον Κεϊτά και αυτός με κόντρα έκανε νωρίς-νωρίς το 1-0.

Σαλάχ και Μανέ ήταν ιδιαίτερα δραστήριοι στο παιχνίδι, όπως και ο Τζόρνταν Χέντερσον, με τον Άγγλο μέσο να έχει την μπαγκέτα της ομάδας του Κλοπ. Ο Σαλάχ στο 22ο λεπτό έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Πόρτο απέναντι από τον Κασίγιας, με τον Αιγύπτιο να αστοχεί από κοντά.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Χέντερσον έκανε μια κάθετη-μαχαιριά στην άμυνα των Πορτογάλων, ο Άρνονλτ από τα δεξιά γύρισε στον Φιρμίνο και ο Βραζιλιάνος με κενή εστία διαμόρφωσε το 2-0 στο «Άνφιλντ».

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η Πόρτο απείλησε μια φορά με τον Μαρεγκά να πιάνει το διαγώνιο σουτ, με τον Άλισον Μπέκερ να διώχνει την μπάλα και την Λίβερπουλ να έχει σαφές προβάδισμα από το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ειδικά μετά το 70′ ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα. Μέχρι και οι οπαδοί φώναξαν μπόλικες φορές για να ξυπνήσουν τους παίκτες της Λίβερπουλ. Ο Σαλάχ πήρε αρκετές ενέργειες από τα δεξιά, με τον Κονσεϊσάο να έχει σφίξει την αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων.

Αρκετά σουτ κατέληξαν στα σώματα, ενώ η Πόρτο δεν δίστασε να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να απειλήσει. Ο Κλοπ έριξε στη μάχη τους Στάριτζ-Ορίγκι, δίχως να πάρει το κάτι παραπάνω.

Στα τελευταία λεπτά, ο Κεϊτά θα μπορούσε να βάλει και τρίτο γκολ για τους κόκκινους, με την μπάλα να σταματά στα σώματα.

Η Λίβερπουλ με αυτό το 2-0 πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού στο «Ντραγκάο».

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Μίλνερ, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Κεϊτά, Σαλάχ, Μανέ (73′ Οριγκί), Φιρμίνο (82′ Στάριτζ)

Πόρτο: Κασίγιας, Μάξι Περέιρα (79′ Φερνάντο), Φελίπε, Έντερ Μιλιτάο, Άλεξ Τέγες, Κορόνα, Ντανίλο, Όλιβερ Τόρες (74′ Μπρούνο Κόστα), Οτάβιο, Μαρεγκά, Σοάρες (62′ Μπραχίμι)