16.7 C

«Κόλλησαν» στο μηδέν Μπριζ και Γαλατά

Μοιράστηκαν βαθμούς στο Βέλγιο Μπριζ και Γαλατασαράι, μιας και ήρθαν ισόπαλες δίχως τέρματα για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Η φράση «πολλά φάουλ και λίγες φάσεις» αρκεί για να περιγράψει κανείς τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες έπαιζαν αρκετά σκληρά, με τους γηπεδούχους να απειλούν πρώτοι. Στο 8ο λεπτό ο Μποναβεντούρε από καλή θέση μέσα στη μικρή περιοχή έκανε το σουτ, όμως, αυτό κατέληξε μακριά από την εστία του Μουσλέρα.

Η απάντηση από την πλευρά των φιλοξενούμενων ήρθε στο 31′, όταν ο Μπάμπελ βγήκε πρόσωπο με πρόσωπο με τον Μινιολέ, με τον τέως κίπερ της Λίβερπουλ να αποκρούει. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου παρά το γεγονός πως οι Τούρκοι είχαν την κατοχή, οι παίκτες της Μπριζ πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έφτασαν μία ανάσα από το 1-0, αλλά δυστυχώς γι’ αυτούς το σουτ του Ρίκα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Με μία μοναδική ευκαιρία για την Μπριζ ξεκίνησε η επανάληψη. Ο Μποναβεντούρε ήταν ο πρωταγωνιστής, όμως, στην προσπάθειά του είπε «όχι» ο Μουσλέρα ξανά (50′). Δέκα λεπτά περίπου αργότερα (61′) ήταν η σειρά τη «Γαλατά» να απειλήσει με τον Φεγκουλί, ο οποίος, όμως, σημάδεψε δοκάρι και δεν μπόρεσε να βάλει σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Η κυριαρχία της «τσιμ μπομ» ως προς την κατοχή συνεχίστηκε δίχως, όμως, αντίκρισμα, με κορυφαία στιγμή γι’ αυτήν ένα σουτ του Ναγκατόμο στο 82′ που κατέληξε άουτ και έτσι το 0-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Οι αρχικές συνθέσεις

Γαλατάσαραϊ: Μουσλέρα, Σέρι, Μαριάνο Φερέιρα, Λουιντάμα, Μαρκάο, Ναγκατόμο, Φεγκουλί, Νζονζί, Λεμινά, Μπάμπελ, Φαλκάο.

Μπριζ: Μινιολέ, Ντιατά, Οκερεκέ, Μίτροβιτς, Ντέλι, Ρίκα, Βανάκεν, Βόρμερ, Ριτς, Μποναβεντούρε, Μάτα.