16.6 C

«Κόλλησε» στην Σαρδηνία η Μίλαν

Η Μίλαν απέφυγε την ήττα από την Κάλιαρι χάρη στο γκολ του Γκονζάλο Ιγκουαϊν

Δύο σημαντικούς βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για να βρεθεί στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα της Serie A, έχασε η Μίλαν που έμεινε στο 1-1 με την Κάλιαρι εκτός έδρας στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής. Μάλιστα απέφυγε την ήττα χάρη στο πρώτο γκολ του Γκονζάλο Ιγκουαϊν με την φανέλα της.

Η Κάλιαρι αιφνιδίασε την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Europa League και άνοιξε το σκορ στο 4’ όταν ο Παβολέτι σημάδεψε το δοκάρι του Ντοναρούμα, ο οποίος δεν μπόρεσε να μπλοκάρει την μπάλα που έφτασε στον Ζοάο Πέδρο που την έστειλε στα δίχτυα. Οι «ροσονέρι» άντεξαν στην πίεση που δέχθηκε από την Κάλιαρι μετά το γκολ και «απάντησαν» με το μακρινό σουτ του Τσαλχάνογλου στο 11’. Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, όμως ο Μπαρέλα σημάδεψε το δοκάρι του Ντοναρούμα.

Οι «ροσονέρι» συνέχισαν να πιέζουν τους γηπεδούχους θέλοντας να δείξουν ποιος είναι το… αφεντικό στο γήπεδο και έχασαν νέα ευκαιρία για να ισοφαρίσουν το σκορ με τον Μποναβεντούρα στο 27’.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο πιέζοντας ασφυκτικά την εστία της Κάλιαρι. Στο 55’ ο Γκονζάλο Ιγκουαϊν εκμεταλλεύθηκε το λάθος της άμυνας των γηπεδούχων και με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1, πετυχαίνοντας παράλληλα το πρώτο του γκολ με την φανέλα της.

Στο 62’ η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, όταν ο Σούσο πλάσαρε από πλάγια αλλά είδε την μπάλα να φεύγει διπλά από το κάθετο δοκάρι του Κράνιο.

Στα τελευταία είκοσι λεπτά η Μίλαν έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε τελικά να φύγει νικήτρια από την Σαρδηνία, αφού ο Ιγκουαϊν αστόχησε με κεφαλιά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κάλιαρι: Κράνιο, Σρνα, Ρομάνια, Κλάβαν, Παντόιν, Κάστρο (84’ Ντεσένα), Μπράνταριτς, Μπαρέλα, Ζοάο Πέδρο (64’ Σάου), Παβολέτι, Φαρίας (52’ Ιονίτα)
Μίλαν: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Μουσάτσιο, Ρομανιόλι, Ροντρίγκες (85’ Λαξάλτ), Κεσί, Μποναβεντούρα (66’ Μπακαγιόκο), Μπίλια, Τσαλχάνογλου (73’ Καστιγιέχο), Σούσο, Ιγκουαϊν