15 C

Κολωνία – Χόλσταϊν Κίελ 0-1: Προβάδισμα ανόδου για την ομάδα του Γκέλιου (vid)

Η Χόλσταϊν Κίελ σόκαρε την Ευρώπη όταν πέταξε εκτός Κυπέλλου Γερμανίας την πρωταθλήτρια Μπάγερν και εκεί έδειξε τις διαθέσεις της.

Η ομάδα του 29χρονου ομογενή τερματοφύλακα δίνει μάχη για την άνοδο στην Bundesliga και έκανε το καθοριστικό βήμα το βράδυ της Τετάρτης (26/5) όταν στον πρώτο αγώνα μπαράζ επιβλήθηκε με 1-0 της Κολωνίας εκτός έδρας.

Το – εκτός έδρας – γκολ χάρη στο οποίο διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα ήρθε στο 59ο λεπτό και μετά από εκτέλεση κόρνερ. Η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, ο Λι έκανε την πρώτη κεφαλιά-πάσα και ο Λόρεντς τη δεύτερη για να τη στείλει στα δίχτυα ένα λεπτό μετά την είσοδο του στο ματς!

Η Κολωνία δεν βρήκε τέρμα και καλείται στο Κίελο να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση προκειμένου να μη γνωρίσει τον υποβιβασμό.

Βασικός για 90′ για τη Χόλσταϊν Κίελ ήταν ο Γιάννης Γκέλιος, ενώ ο Δημήτρης Λημνιός από πλευράς Κολωνίας έμεινε εκτός αποστολής.

Κολωνία: Χορν, Σμιτς, Μπόρναου, Τσίτσος, Κάτερμπαχ (46′ Ντρέξλερ), Σκίρι, Οσκάν (66′ Άντερσον), Βολφ (66′ Τίλμαν), Έκτορ, Γιάκομπς, Ντούντα

Χόλσταϊν Κίελ: Γκέλιος, Νιούμαν, Βαλ, Κομέντα, Φαν Ντεν Μπεργκ, Λι, Ιγκνιόφσκι (59′ Λόρεντς), Χάουπτμαν, Μπάρτελς (78′ Μις), Σέρα (78′ Γερθ), Πόρατ (67′ Ρίις)