24.2 C

Κολωνία – Φορτούνα Ντίσελντορφ 2-2: Βαθμό στα… χασομέρια οι τράγοι

Απίθανη εξέλιξη είχε η αναμέτρηση της Κολωνίας με τη Φορτούνα Ντίσελντορφ που έκλεισε την αυλαία της 27ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι φιλοξενούμενοι που «καίγονταν» για βαθμούς, κρατούσαν πολύ σφιχτά τη νίκη για 88′, ωστόσο μια απρόσμενη κατάρρευση επέτρεψε στην Κολωνία να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) με τα γκολ των Μοντέστ και Κόρδοβα σε τρία λεπτά (88′, 90+1′).

Η Φορτούνα άνοιξε το σκορ στο 41′ με το τυχερό γκολ του Κάραμαν, ενώ στο 59′ ο Ουτ έχασε πέναλτι που θα μπορούσε να φέρει νωρίτερα την ισοφάριση. Εκεί οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν εκ νέου και δύο λεπτά αργότερα έγραψαν το 0-2.

Ο Μοντέστ στο 88′ με ωραία κεφαλιά μείωσε σε 1-2 και αναπτέρωσε τις ελπίδες της ομάδας του, για να έρθει ο Κόρδοβα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και με το κεφάλι ύστερα από τη σέντρα του Ντρέξλερ να διαμορφώσει το τελικό 2-2 που άφησε τη Φορτούνα στη 16η θέση του μπαράζ παραμονής με 24 βαθμούς, στο +3 από τη Βέρντερ Βρέμης που έχει ματς λιγότερο.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 27ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 22/5

Χέρτα Βερολίνου – Ουνιόν Βερολίνου 4-0 (51′ Ιμπίσεβιτς, 52′ Λουκεμπάκιο, 61′ Κούνια, 78′ Μπογιατά)

Σάββατο 23/5

Βόλφσμπουργκ – Ντόρτμουντ 0-2 (32′ Γκερέιρο, 78′ Ασράφ)

Γκλάντμπαχ – Λεβερκούζεν 1-3 (52′ Τουράμ / 7′, 58′ πεν. Χάβερτς, 81′ Μπέντερ)

Πάντερμπορν – Χόφενχαϊμ 1-1 (9′ Σρμπένι / 4′ Σκοφ)

Φράιμπουργκ – Βέρντερ Βρέμης 0-1 (19′ Μπιτενκούρ)

Μπάγερν Μονάχου – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 5-2 (17′ Γκορέτσκα, 41′ Μίλερ, 46′ Λεβαντόφσκι, 61′ Ντέιβις, 74′ αυτ. Χιντερέγκερ / 52′, 55′ Χιντερέγκερ)

Κυριακή 24/5

Σάλκε – Άουγκσμπουργκ 0-3 (6′ Λέβεν, 76′ Μπέιζι, 90′ Κόρδοβα)

Μάιντς – Λειψία 0-5 (11′, 48′, 75′ Βέρνερ, 23′ Πόουλσεν, 36′ Ζάμπιτσερ)

Κολωνία – Φορτούνα Ντίσελντορφ 2-2 (88′ Μοντέστ, 90+1′ Κόρδοβα / 41′ Κάραμαν, 61′ Τόμι)