15.9 C

Κολωνία – Σάλκε 3-0: Αποχαιρετά το όνειρο της τετράδας

Η Σάλκε πρέπει σιγά-σιγά να αποχαιρετά το όνειρό της για είσοδο στην πρώτη τετράδα της Bundesliga, μετά από την ήττα από την Κολωνία (3-0), στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα πολύ καλύτερα από τους «βασιλικούς μπλε» και κατάφεραν αν ανοίξουν το σκορ με τον Μπόρναου στο 9ο λεπτό. Τριάντα λεπτά αργότερα ο Κόρδοβα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει με το σκορ στο 2-0.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Κολωνία δεν έριξε την απόδοσή της και πανηγύρισε και τρίτο τέρμα στο 75, όταν ο Νιούμπελ έστειλε την μπάλα στο δίχτυα της ομάδας του.

Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

Παρασκευή 28/02

Φορτούνα – Χερτα 3-3 (Καραμάν 6′, 45+1′, Τόμι 9’/ Τόμι (αυτ) 64′, Κούνια 66′, Πιάτεκ 75′)

Σάββατο 29/02

Ντόρτμουντ – Φράιμπουργκ 1-0 (Σάντσο 15′)

Μάιντζ – Πάντερμπορν 2-0 (Κουέισον 29′, Ονισίβο 37′)

Άουγκσμπουργκ – Γκλάντμπαχ 2-3 (Λόουεν 57′, Φινμπόγκασον 83’/ Μπενσεμπαΐνι 49′, Στίντλ 53′,79′)

Χόφενχαϊμ – Μπάγερν Μονάχου 0-6 (Γκνάμπρι 2′, Κίμιχ 7′, Ζίρκζεϊ 15′, Κουτίνιο 33′, 47′, Γκορέτσκα 62′)

Κολωνία – Σάλκε 3-0 (Μπόρναου 9′, Κόρδοβα 39′, Νιούμπελ (αυτ.) 75′)