19.9 C

Κολοσσός – Ιωνικός 88-8: Βρήκαν τις λύσεις κόντρα σε Γόντικα και Τζέρμαν οι Ροδίτες (vid)

Η διάρκεια του Κολοσσού στο κομμάτι της επίθεσης, σε συνδυασμό με την ενεργοποίηση της άμυνάς του στο δεύτερο ημίχρονο, συνέβαλαν ώστε οι Ροδίτες να περάσουν ένα ήσυχο απόγευμα στην έδρα τους, απέναντι στον Ιωνικό, βελτιώνοντας σε 3-1 το ρεκόρ τους στην A1 Ανδρών/Basket League. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη επικράτησε με 88-81, υποχρεώνοντας τους Νικαιώτες στην τρίτη ήττα τους.

Οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» με την άμυνά τους τον Ιωνικό στο δεύτερο ημίχρονο (τον κράτησαν κάτω από τους 20 πόντους σε τρίτη και τέταρτη περίοδο, αντίστοιχα) και με τους Φλόιντ, Ουίλιαμς να «βομβαρδίζουν» το αντίπαλο καλάθι ξέφυγαν με +8 (75-67) στο 33΄, χωρίς να αισθανθούν την ανάσα του Ιωνικού στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Στους 24 πόντους σταμάτησε ο Τζόρνταν Φλόιντ, με τον Κένι Oυίλιαμς να προσθέτει άλλους 21 (6/10 τρίποντα), τη στιγμή που ο Βασίλης Ξανθόπουλος έδινε ρεσιτάλ δημιουργίας με 12 ασίστ.

Από τον Ιωνικό ξεχώρισε ο Κωστής Γόντικας με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 45-46, 66-63, 88-81

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Συμεωνίδης, Καρπάνος

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροβ 2, Ουίλιαμς 21 (6), Μίλερ 8, Τιλί 7 (1), Ποτ 6 (1), Ξανθόπουλος 4, Μαργαρίτης 11 (1), Φλόιντ 24 (1), Χατζηδάκης 3, Σλαφτσάκης 2.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Άρτις 8 (1), Κολοβέρος 12 (1), Αθηναίου 7 (1), Γόντικας 21, Χουγκάζ 4 (1), Μουστάφα 6, Χατζηκυριάκος, Τζέρμαν 20 (4), Μούρτος, Γκιουζέλης 3 (1).