18.4 C

Κολοσσός – Ολυμπιακός 67-94: Ιστορική επιστροφή με περίπατο στη Ρόδο!

Χωρίς να ιδρώσουν, οι Ερυθρόλευκοι άγγιξαν την «κατοστάρα» στη Ρόδο και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου

Ο Ολυμπιακός έδειξε τις ορέξεις του για φέτος κόντρα στον Κολοσσό τον οποίο νίκησε εύκολα στη Ρόδο με 97-64 και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας, στην επιστροφή του στη νέα εγχώρια πραγματικότητα μετά την αποχώρηση του.

Καταπληκτικός ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ξεχώρισε ο Ζαν Σαρλ με 15 σε 17′ συμμετοχής.

Οι Πειραιώτες ήταν ανώτεροι από τη δεύτερη περίοδο και μετά, όταν και άνοιξαν το γκάζι, εξουδετερώνοντας όλα τα επιθετικά ατού των γηπεδούχων.

Πραγματικό ροντέο ήταν η πρώτη περίοδος του αγώνα, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν εύκολα το στόχο και να πηγαίνουν σε ψηλό σκορ (26-28). Ο Ολυμπιακός ευτύχησε να βλέπει τους Σλούκα και Φαλ να συνεργάζονται άψογα, με τον Γάλλο να φτάνει σε εύκολα καρφώματα, προϊόντα του εξαιρετικού πικ εντ ρολ με τον Έλληνα γκαρντ.

Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι πυροβολούσαν αδιακρίτως έξω από τα 6.75 με τους Μέσιτσε, Γουίλιαμς και Μομίροφ να έχουν τους ρόλους των «εκτελεστών».

Κάπως έτσι φτάσαμε στος 26-28 της πρώτης περιόδου, με τον Κολοσσό να έχει μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα και εξωπραγματικό ποσοστό από το τρίποντο (8/10) και τον Ολυμπιακό να μην ανοίγει το γκάζι.

Ήταν θέμα χρόνου να σταματήσει η ρέντα των γηπεδούχων και να πάρει νέα τροπή το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι ναι μεν έχουν ένα πολύ ποιοτικό ρόστερ, ωστόσο ο Ολυμπιακός είναι σε άλλο επίπεδο κάτι όμως που έπρεπε να αποδείξει και μέσα στο γήπεδο. Ο Μπαρτζώκας ξεκίνησε τη β’ περίοδο με τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Λαρεντζάκη, Λιβιό και Μάρτιν και τότε η εικόνα άλλαξε άρδην. Με επί μέρους σκορ 13-3 οι Πειραιώτες πήραν κεφάλι, σκληραίνοντας την άμυνά τους και φτάνονας στο +12 (29-41).

Από τη στιγμή που η ομάδα του Πειραιά είχε καλές επιδόσεις στην άμυνα, ο Κολοσσός δεν είχε τύχη. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα διατήρησαν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο τους βρήκε μπροστά με 53-42.

Με ένα 12-0 ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την τρίτη περίοδο, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +22 και δείχνοντας στους Ροδίτες ότι δεν είχε κανένα σκοπό να μπει σε περιπέτειες. Οι ερυθρόλευκοι είχαν πιάσει για τα καλά ρυθμό και έβγαζαν ενέργεια στο παρκέ, περιορίζοντας κάθε επιθετικό ατού των γηπεδούχων και υποχρεώντας τον Κολοσσό σε ρόλο θεατή. Το 48-66 της γ’ περιόδου δεν άφηνε πολλά περιθώρια για τους γηπεδούχους, την ώρα που ο Ολυμπιακός έδειχνε να κατεβάζει ταχύτητα μεν, χωρίς ωστόσο να κινδυνευεί.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Ο Κολοσσός κατέβασε τη διαφορά μέχρι το -13 (62-75), όμως οι Πειραιώτες με ένα 5-0 πήγαν στο 62-80 και έκοψαν τον αέρα των γηπεδούχων.

Από εκεί και έπειτα ο Ολυμπιακός έκανε απλά διαχείριση και παρά έξι πόντους άγγιξε την «κατοστάρα» απέναντι σε έναν Κολοσσό που ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο και είχε σε πολύ καλή μέρα τον Κένι Γουίλιαμς με 16 πόντους.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 67-94

Διαιτητές: Φούφης – Πιτσίλκας – Τσολάκος (Ξάνθος)

Δεκάλεπτα: 26-28, 42-53, 48-66, 67-94

Κολοσσός Ρόδου (Καντζούρης): Λόσον, Ξανθόπουλος 2, Μέσιτσεκ 12 (2), Μομίροφ 9 (3), Γουίλιαμς 16 (4), Μαργαρίτης 7, Μπιλλής, Μίλερ 11, Τιλί 2, Χατζηδάκης, Σλαφτσάκης 6.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2), Ντόρσεϊ 6 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 10 (2), Φαλ 8, Σλούκας 8, Μάρτιν 9, Βεζένκοφ 16 (1), Πρίντεζης, Παπανικολάου 3 (1), Ζαν-Σαρλ 15 (1), ΜακΚίσικ 7 (1).