14.4 C

Κομάντα και Δράκοι…

Η εμφάνιση του Ολυμπιακού στην Βαρκελώνη ήταν από αυτές που οι ομάδες κερδίζουν τον κόσμο τους και τον κάνουν να πιστεύει σε αυτές. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πίστεψαν στις δυνατότητές τους, έφεραν σε εξαιρετικά δύσκολη θέση την Μπαρτσελόνα και χρειάστηκε η παρέμβαση των διαιτητών προκειμένου να μπει ένα φρένο στο Πειραιώτικο τρένο.

Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι ο φετινός Ολυμπιακός μας ανεβάζει τη διάθεση. Στα τρία του πρώτα παιχνίδια στην Ευρωλίγκα το πρόσωπο που παρουσιάζει πείθει και τον πιο… άπιστο Θωμά ότι η ομάδα αυτή φέτος έχει πολλές δυνατότητες. Νίκησε με άνεση την Μπασκόνια, πέρασε το εμπόδιο της Ρεάλ, ενώ έπαιξε στα ίσια την Μπαρτσελόνα μέσα στην έδρα της και θα κέρδιζε και εκεί αν ήταν πιο προσεκτικός και αν οι διαιτητές σε καίριες φάσεις δεν ήταν τόσο ευαίσθητοι με τους Καταλανούς.

Ειδικά στη φάση περίπου ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη όπου ο Βεζένκοφ κλέβει καθαρά την μπάλα από τον Μίροτιτς και οι ρέφερι στέλνουν τον παίκτη της Μπάρτσα στις βολές, το λάθος τους ήταν οφθαλμοφανές. Στοίχισε στον Ολυμπιακό αφού ο Μαυροβούνιος εκτέλεσε εύστοχα και έδωσε στην Μπαρτσελόνα την ευκαιρία να αναπτερώσει το ηθικό της προσπερνώντας με 65-63.

Πέρα από αυτή τη φάση, συνυπολογίστε το γεγονός ότι οι 14 από τους 16 τελευταίους πόντους των γηπεδούχων ήταν από την γραμμή των ελευθέρων βολών: ΠΡΟΣΟΧΗ! Δε λέμε ότι δεν ήταν φάουλ αυτά που πήρε η Μπάρτσα, αντίθετα κάποια ήταν και λίγο απρόσεχτα, όπως αυτό του Μάρτιν στον Κούριτς που έδωσε φιλί ζωής στην Μπαρτσελόνα και άλλαξε τις κατοχές του αγώνα. Αυτό που λέμε είναι ότι στα καίρια σημεία, όλες οι επαφές δίνονταν υπέρ των γηπεδούχων και πως χάρη στην ευστοχία του Μίροτιτς από τις βολές, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ολοκληρώσει ένα ακόμα μπασκετικό έπος στη Βαρκελώνη.

Τέτοιο χαρακτήρα θα είχε ενδεχόμενη νίκη των Πειραιωτών χθες. Θα είχαν κλείσει τις τρεις πρώτες αγωνιστικές με νίκες επί ισπανικών ομάδων και θα πήγαιναν ήσυχοι στο ΣΕΦ να αντιμετωπίσουν τον κακό τους δαίμονα, που ακούει στο όνομα Ζαλγκίρις.

Ας επιστρέψουμε όμως στη Βαρκελώνη και στα όσα είδαμε στο Παλάου Μπλαουγκράνα. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα φαίνονταν έτοιμοι από καιρό για αυτή την πρόκληση. Από το πρώτο λεπτό έδωσαν μεγάλη έμφαση στην άμυνά τους και κατάφεραν να σταματήσουν τους γηπεδούχους οι οποίοι σε όλο το πρώτο ημίχρονο έβλεπαν το καλάθι με τα κιάλια. Ήρθε μετά ένα ξέσπασμά τους στο γ’ δεκάλεπτο που αποδείχθηκε καταστροφικό για τους Ερυθρόλευκους, αφού η Μπαρτσελόνα πήρε διαφορά μέχρι και 12 πόντους και φαινόταν ότι έχει το μομέντουμ.

Κάπου εκεί έκανε την εμφάνισή του ο Ολυμπιακός του παρελθόντος. Η ομάδα που αρνείται να ηττηθεί και παλεύει για κάθε κατοχή. Η άμυνα έσφιξε πάλι, ο Ολυμπιακός ευτύχησε να έχει στο παρκέ τον Λαρεντζάκη που ήταν ασταμάτητος και τα… κομάντα Ντόρσεϊ, Βεζένκοφ και Λιβιό που δε μάσησαν, πήραν προσπάθειες και κατάφεραν να επιστρέψουν την ομάδα τους στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας διάβασε καλά τις αδυναμίες της αντιπάλου και άφησε για αρκετή ώρα στο παρκέ τους Λαρεντζάκη, Σλούκας, Μακίσικ, Βεζένκοφ και Φαλ και οι παίκτες του τον αποζημίωσαν με την εξαιρετική τους προσήλωση στα αμυντικά τους καθήκοντα και τους πόντους τους σε καίρια σημεία.

Και τότε ήρθαν οι δράκοι… Το χρονόμετρο έδειχνε περίπου ενάμιση λεπτό πριν το τέλος, ο Ολυμπιακός είχε ισοφαρίσει τον αγώνα, ο Μίροτιτς έχασε την μπάλα καθαρά από τον Βεζένκοφ όμως ο Ντιφαλά έστειλε τον Μαυροβούνιο στις βολές και αυτός έκανε το 65-63, στερώντας από τον Ολυμπιακό την ευκαιρία να προηγηθεί.

Τελικά το ματς οδηγήθηκε σε παράταση και οι Καταλανοί εκτελούν ακόμα βολές, αφού σε κάθε τους επαφή με τους παίκτες του Ολυμπιακού πήγαιναν στην γραμμή. Ο Ολυμπιακός έχασε μια ευκαιρία να πάρει μια ακόμα σπουδαία νίκη στο άντρο της Μπαρτσελόνα. Βρήκε όμως την ευκαιρία να στείλει και ένα μήνυμα στους υπόλοιπους, ότι φέτος το μπάσκετ που παίζει έχει αλλάξει. Οι παίκτες του έχουν όλοι παραστάσεις από το κορυφαίο ευρωπαϊκό επίπεδο και δε λυγίζουν εύκολα. Δώδεκα κομάντος έχει στον πάγκο ο Μπαρτζώκας. Έτοιμοι όποτε χρειαστεί να μπουν και να δώσει ο καθένας ότι μπορεί για να φέρει τη νίκη. Και αυτό είναι το γεγονός που χαροποιεί άπαντες στο Ερυθρόλευκο στρατόπεδο.

Όσο για τους δράκους; Υπάρχουν κι αυτοί και δεν είναι η πρώτη φορά που κάποια ομάδα έχει διαμαρτυρηθεί στη διοργάνωση. Οι ισχυροί θα παίρνουν πάντα σφυρίγματα. Το θέμα είναι να μην επηρεάζουν την ψυχολογία των Πειραιωτών και οι τελευταίοι να συνεχίζουν να παλεύουν μέχρι το τέλος. Έτσι και οι νίκες θα έρχονται και ο χαρακτήρας του Ολυμπιακού θα σφυρηλατείται

ΥΓ. Το παιχνίδι με την Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ δεν θα είναι εύκολο. Εκτός του ότι οι Λιθουανοί έχουν εξελιχθεί τα τελευταία χρόνια στον κακό δαίμονα του Ολυμπιακού, είναι και χωρίς νίκη στη διοργάνωση και θα τα δώσουν όλα. Προσθέστε και την κούραση από το ματς της Βαρκελώνης και θα καταλάβετε ότι αύριο ο Ολυμπιακός δίνει ακόμα μια μάχη…