20.7 C

Κομάρνο – Ολυμπιακός 1-3: Τεράστια ανατροπή στη Σλοβακία με 36 πόντους του Έγκλεσκαλνς!

Με ασύλληπτη εμφάνιση του Λετονού διαγώνιου και σχεδόν αλάνθαστο Παγένκ, οι Ερυθρόλευκοι πήραν καθαρό προβάδισμα πρόκρισης στον Γ' προκριματικό του CEV Champions League

Καθαρό προβάδισμα πρόκρισης με σούπερ ανατροπή στη Σλοβακία πανηγύρισε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη επιβλήθηκε με 3-1 της σκληροτράχηλης Κομάρνο και θέλει δύο σετ στον επαναληπτικό του Ρέντη για να προκριθεί στην επόμενη φάση του CEV Champions League.

Θυμίζουμε πως οι Ερυθρόλευκοι εφόσον περάσουν στον Γ’ προκριματικό τότε θα χρειαστεί να υπερκεράσουν το εμπόδιο μία εκ των Χέμπαρ – Σολιγκόρσκ (2-3 το πρώτο ματς στη Βουλγαρία) για να βρεθούν στους ομίλους της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Κορυφαίος των Ερυθρολεύκων ήταν ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς, με τον Λετονό διαγώνιο να έχει 36 πόντους (54% στην επίθεση) 5 μπλοκ και 1 άσο στους τρεις κερδισμένους της ομάδας του. Διψήφιοι ήταν και οι Μιγιαΐλοβιτς (15π.), Παγένκ (14π.), με τον Σλοβένο κεντρικό να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση του στο τρίτο σετ και να τελειώνει το ματς με 76% αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Ανέστη Δαλακούρα που πέρασε στο ματς αντί του Πέριτς και έφερε ηρεμία στην υποδοχή (47%) ενώ έβγαλε τρομερές άμυνες για να φτάσει ο Ολυμπιακός των 42 (!) λαθών στη νίκη. Η Κομάρνο είχε πρώτο σκόρερ με 24 πόντους τον Μλίναρτσικ και 15 είχε ο πρώην ερυθρόλευκος Όγκουρτσακ.

Οι πρωταθλητές Σλοβακίας αξιοποίησαν στο έπακρον τα 10 λάθη του Ολυμπιακού στο πρώτο σετ αλλά και τη νευρικότητα που είχαν σε υποδοχή και σέρβις οι παίκτες του Καζάζη  και μετά το 10-10 οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και με τον Μλίναρτσικ έκαναν το 1-0.

Η αναμέτρηση κρίθηκε ουσιαστικά στο δεύτερο σετ και στην ψυχολογία που ανέκτησαν οι πρωταθλητές Ελλάδας. Ο Πέριτς ταλαιπωρήθηκε αρκετά στην υποδοχή και ένα φαινομενικά εύκολο σετ για τους Ερυθρόλευκους (18-20) έγινε ντέρμπι, με την Κομάρνο να προσπερνά με μπλοκ στον Σέρβο (22-21). Το ματς οδηγήθηκε στο 24-24 και στην παράταση η νευρικότητα έπαιξε τον ρόλο της. Ο ασύλληπτος Έγκλεσκαλνς με επίθεση και μπλοκ έκανε το 38-40 και το 1-1 στα σετ.

Ο Ολυμπιακός είχε το μομέντουμ στη συνέχεια και στο τρίτο σετ βρήκε προβάδισμα τριών πόντων που διατήρησε με Παγένκ και Έγκλεσκαλνς. Η Κομάρνο επέστρεψε στο 18-18, αλλά με μονό μπλοκ του Σλοβέκου και επιθέσεις του Λετονού διαγώνιου οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 21-25 και το 1-2 στα σετ.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι Ερυθρόλευκοι κατάφεραν στο τρίτο σετ να επιστρέψουν από το 7-4 και με πρωταγωνιστή τον Ανέστη Δαλακούρα ισοφάρισαν σε 17-17. Οι Σλοβάκοι μείωσαν στον πόντο (20-21) και με τα σέρβις του Παγένκ ήρθε το τελικό 1-3.

ΚΟΜΑΡΝΟ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3

ΤΑ ΣΕΤ: 1-3 (25-22, 38-40, 21-25, 22-25)

Οι πόντοι της Κομάρνο προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 74 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Πάγενκ 16 (13/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στιβαχτής, Μιγιαΐλοβιτς 14 (13/29 επ., 1 άσσος, 57% υπ. – 36% άριστες), Έγκλεσκαλνς 36 (31/54 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ζουπάνι 5 (5/8 επ.), Πέριτς 7 (6/14 επ., 1 άσσος, 62% υπ. – 31% άριστες) / Ζήσης (λ, 67% υπ. – 58% άριστες), Ανδρεάδης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Κασαμπαλής, Δαλακούρας 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 32% άριστες).

ΚΟΜΑΡΝΟ (Γκάμπριελ Τσότσολακ): Κόχουτ 10 (5/12 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κασπέρκεβιτς 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Μλινάρτσικ 26 (23/51 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φόρο 3 (3/7 επ.), Όγκουρτσακ 16 (14/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 31% άριστες), Κουμπς 8 (7/24 επ., 1 άσσος, 52% υπ. – 37% άριστες) / Τούρις (λ, 60% υπ. – 40% άριστες), Σζαζβάι 1 (1 άσσος).