17.6 C

Κόπα Άφρικα: Ιστορική νίκη για το Πράσινο Ακρωτήρι με τη συμβολή του Γκάρι Ροντρίγκες! (vid)

Έσπασε το ρόδι μετά το Καμερούν και το Πράσινο Ακρωτήρι: Εξαιρετική ασίστ του Γκάρι Ροντρίγκες που σκόραρε και με εκτέλεση φάουλ αλλά το γκολ δεν μέτρησε γιατί ο διαιτητής ετοιμαζόταν να πάει στο VAR

Πιο εύκολα από ό,τι θα περίμενε, το Πράσινο Ακρωτήρι πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο Κόπα Άφρικα επικρατώντας με 1-0 της Αιθιοπίας. Να σημειωθεί πως το παρθενικό τρίποντο από το μακρινό 2013!

Πρωταγωνιστής ήταν ο Γκάρι Ροντρίγκες που είχε την ασίστ στο γκολ των τυπικά φιλοξενούμενων, ενώ ο Ζούλιο Ταβάρες που σκόραρε, ήταν εκείνος που κέρδισε την αποβολή του Μπαγέ στο 12ο λεπτό.

Ο φορ της Αλ-Φαϊσαλί έφυγε στην πλάτη της άμυνας και ο Μπαγέ τον έσπρωξε εκτός περιοχής ενώ ήταν σε προφανή θέση για γκολ. Ο διαιτητής αφού συμβουλεύτηκε το VAR απέβαλε τον αμυντικό της Αιθιοπίας και η πλάστιγγα έγειρε στην πλευρά της ομάδας του Ροντρίγκες, ο οποίος μάλιστα σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά ο διαιτητής δεν μέτρησε το γκολ γιατί εκείνη την ώρα πήγαινε να συμβουλευτεί το βίντεο!

Το γκολ ήρθε στο 44ο λεπτό. Ο μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού έκανε με τη μία το γύρισμα από τα δεξιά και ο Ζούλιο Ταβάρες εκτέλεσε για να πάρει προβάδισμα το Πράσινο Ακρωτήρι στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο μέρος δεν είχε τον ίδιο ρυθμό και οι φάσεις ήταν ελάχιστες, με τους δύο τερματοφύλακες να μην επεμβαίνουν και την κατοχή να είναι αρκετά μοιρασμένη παρότι οι γηπεδούχοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο. Το 0-1 παρέμεινε εύκολα για το Πράσινο Ακρωτήρι που έβαλε τους πρώτους τρεις βαθμούς στο σακούλι. Ο Γκάρι Ροντρίγκες αντικαταστάθηκε στο 68′ από τον Σεμέντο.

ΑΙΘΙΟΠΙΑ: Σάνκο, Χαμίντ, Ταμενέ, Μπαγέ, Γιουσέφ, Μοχάμεντ (15′ Ντεμπεμπέ), Γιοχάνες, Νταγκνατσό (82′ Κασίμ), Γκεμπρεμισέλ (62′ Αλεμού), Νασίρ (82′ Μελεγιό), Κεμπεντέ (62′ Σολομόν)

ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙ: Ρόζα, Φόρτες, Λόπες, Ζ. Φόρτες, Στοπίρα, Ρότσα, Ταβάρες, Μπόρχες, Μοντέιρο (76′ Αντράντε), Ροντρίγκες (68′ Σεμέντο), Ζ. Ταβάρες (86′ Βάγκνερ)