20.7 C

Κόπα Αμέρικα: Δεν έφτανε ο Μέσι για την Αργεντινή!

Η εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Λιονέλ Μέσι δεν ήταν αρκετή για την Αργεντινή προκειμένου να αρχίσει με νίκη την πορεία της στο 47ο Κόπα Αμέρικα και η δυσκολοκατάβλητη Χιλή πήρε την ισοπαλία (1-1)

Αν και ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, η Εθνική Αργεντινής ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Εθνική ομάδα της Χιλής, στην πρεμιέρα τους στο 47ο Κόπα Αμέρικα για το Group A, τα ξημερώματα της Τρίτης (15/6).

Στο γήπεδο «Estádio Olímpico Nilton Santos», της πόλης Ρίο ντε Τζανέιρο, η Αργεντινή προηγήθηκε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λιονέλ Μέσι στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ γενικότερα είχε τις καλύτερες ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη. Ο σούπερ σταρ της Μπαρτσελόνα έφτασε τα 73 γκολ με τη φανέλα της Εθνικής ομάδας της Αργεντινής, σε 145 αγώνες.

Η Χιλή, όμως, αντέδρασε και ισοφάρισε σε 1-1, στο 57′, όταν ο Αρτούρο Βιδάλ κέρδισε πέναλτι από τον Νικολάς Ταλιαφίκο. Ο Βιδάλ εκτέλεσε το πέναλτι, ο Εμιλιάνο Μαρτίνες απέκρουσε εντυπωσιακά με το αριστερό χέρι, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Εντουάρντο Βάργκας με κεφαλιά από δύσκολη γωνία διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Να σημειωθεί πως πριν από την έναρξη του αγώνα η CONMEBOL (ομοσπονδία ποδοσφαίρου της Λατινικής Αμερικής) με ένα ωραίο τελετουργικό τίμησε τον Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα για όσα πρόσφερε στο ποδόσφαιρο.

Τα highlights της αναμέτρησης:

Νίκη με ανατροπή για την Παραγουάη

Στο γήπεδο «Estádio Olímpico Pedro Ludovico», της πόλης Γκοϊάνια, η Παραγουάη βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο ημίχρονο, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή και να επικρατήσει με 3-1.

Οι Βολιβιανοί αιφνιδίασαν και προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό του αγώνα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Έργουιν Σααβέντρα, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45’+9′) έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του επιθετικού Χάουμε Κουέγιαρ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ωστόσο, μέσα σε τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, η Παραγουάη κατάφερε να αντιστρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Στο 62′, με ένα έξοχο αριστερό σουτ του Αλεχάντρο Ρομέρο Γκαμάρα, γνωστού και ως Κακού, οι τυπικά γηπεδούχοι στην αναμέτρηση ισοφάρισαν σε 1-1.

Στο 65′ ήταν η σειρά του Άνχελ Ρομέρο να βρει δίχτυα από κοντά και να κάνει το 2-1 υπέρ της Παραγουάης και να πανηγυρίσει έντονα για την Εθνική ομάδα της πατρίδας του.

Ο επιθετικός της Σαν Λορέντζο, Άνχελ Ρομέρο, διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο 80′ με αριστερό σουτ από θέση μέσα αριστερά μετά την πάσα του Γκαμπριέλ Άβαλος.