19.2 C

Κράσνονταρ – Ολυμπιακός 0-1: Ασίστ ο Ελ Αραμπί, γκολ ο Σουρλής και τέλος στο 83′ λόγω βροχής!

Με το πρώτο ανεπίσημο γκολ του Βασίλη Σουρλή με την πρώτη ομάδα του Ολυμπιακού, ο Πρωταθλητής Ελλάδας νίκησε την Κράσνονταρ με 1-0, σε φιλικό παιχνίδι που ολοκληρώθηκε στο 83ο λεπτό λόγω έντονης βροχόπτωσης!

Στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι για την καλοκαιρινή του προετοιμασία ενόψει της σεζόν 2021/22, που πραγματοποιήθηκε στο Κούφσταϊν της Αυστρίας, ο Ολυμπιακός νίκησε την Κράσνονταρ με 1-0. Ήταν το δεύτερο τεστ μέσα στο Σαββατοκύριακο (26/6-27/6) για τους Πρωταθλητές Ελλάδας (και αυτό κεκλεισμένων των θυρών), επικρατώντας της ρωσικής ομάδας με το ίδιο σκορ που είχαν επιβληθεί και της Βόλφσμπεργκερ.

Το φιλικό ματς ολοκληρώθηκε στο 83ο λεπτό κατόπιν εισήγησης του διαιτητή λόγω της καταρρακτώδους βροχής. Μία εισήγηση την οποία αποδέχθηκαν οι προπονητές των ομάδων, Βίκτορ Γκοντσαρένκο και Πέδρο Μαρτίνς. Η βροχή είχε αρχίσει να πέφτει μετά το 60′, όμως όσο κυλούσε ο χρόνος αυτή δυνάμωνε και ο διαιτητής κλήθηκε να πάρει αυτήν την απόφαση για τη σωματική ακεραιότητα των ποδοσφαιριστών. Από τη στιγμή που ξέσπασε καταιγίδα, το καλύτερο για όλους ήταν να μη διακινδυνέψουν το παραμικρό.

Φιλικό

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 81′ χάρη σε μία εκπληκτική αντεπίθεση και ασίστ πάρε-βάλε του Γιουσέφ Ελ Αραμπί στον Βασίλη Σουρλή. Ο σκόρερ έκανε το κλέψιμο στο ύψος της μεσαίας γραμμής και πάσαρε στον Κουντέ, ο οποίος βγήκε στην κόντρα επίθεση και τροφοδότησε τον Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός έδωσε την τελική πάσα στον Έλληνα κεντρικό μέσο, ο οποίος πανηγύρισε έξαλλα το πρώτο ανεπίσημο γκολ με την πρώτη ομάδα του συλλόγου!

Σουρλής γκολ

Ο Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε συνολικά 25 ποδοσφαιριστές. Δύο διαφορετικές εντεκάδες (μία σε κάθε ημίχρονο) και τρεις διατάξεις (4-3-3, 4-4-2 και ξανά 4-3-3), ενώ έδωσε και λίγο χρόνο συμμετοχής στους Πιερ Κουντέ, Νίκολα Τσούμιτς και Αλέξη Καλογερόπουλο. Ο Καμερουνέζος κεντρικός μέσος πραγματοποίησε το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού, όπως και ο Σέρβος εξτρέμ. Από την πλευρά της, η Κράσνονταρ χρησιμοποίησε μόλις 14 παίκτες, έχοντας 6 διαθέσιμες επιλογές στον πάγκο της για το συγκεκριμένο παιχνίδι!

Κουντέ

Σοβαρά συμπεράσματα δεν γίνεται να εξαχθούν για ένα ματς κάτω από αυτές τις συνθήκες και λόγω του ανακατέματος της τράπουλας από τον Πέδρο Μαρτίνς. Ο Ολυμπιακός είχε καλές και κακές στιγμές στην αναμέτρηση (άσχημη εκκίνηση στο δεύτερο ημίχρονο και για ένα περίπου δεκαπεντάλεπτο), αλλά κράτησε το μηδέν και στο δεύτερο φιλικό τεστ προετοιμασίας που έδωσε για τη σεζόν 2021/22. Σταθερός ο Όγκμουντουρ Κρίστινσον στην εστία, ανεβασμένος στο διάστημα που αγωνίστηκε και ο Λάζαρ Ραντζέλοβιτς.

*Ο Κώστας Φορτούνης είδε τον αγώνα από το γήπεδο του Κούφσταϊν και τη Δευτέρα (28/6) επιστρέφει στην Ελλάδα. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός στάθηκε ξανά άτυχος και γυρίζει στη βάση του για να υποβληθεί τις επόμενες ημέρες σε χειρουργική επέμβαση στο αριστερό γόνατο, όπου υπέστη ρήξη πρόσθιου χιαστού.

*Δεν αγωνίστηκαν, επίσης, οι Σα, Καραργύρης, Αλγκασίμ Μπα, Τιάγκο Σίλβα και Σαπουντζής.

Τα highlights της αναμέτρησης:

Ο αγώνας

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με σύστημα 4-3-3 και τους 10 παίκτες που έπαιξαν στο δεύτερο ημίχρονο του φιλικού με τη Βόλφσμπεργκερ (26/6, 1-0), με μοναδική προσθήκη τον Τζολάκη αντί του Κρίστινσον. Ο Έλληνας τερματοφύλακας είχε μπροστά του, από δεξιά προς τα αριστερά, τους Λαλά, Σεμέδο, Μάρκοβιτς και Ρέαμπτσιουκ. Οι Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Καμαρά αποτέλεσαν την τριπλέτα στη μεσαία γραμμή. Ο Μασούρας έπαιξε δεξιά στην μπροστινή τριάδα, ο Βαλμπουενά αριστερά, ενώ ο Χασάν αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Μπορεί η Κράσνονταρ να είχε την πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, με τον Τζολάκη να μπλοκάρει το σουτ εκτός περιοχής από τον Σουλεϊμάνοβ, αλλά ο Ολυμπιακός ανέλαβε γρήγορα τα ηνία της αναμέτρησης. Οι Ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα και να παίξουν συνδυαστικό ποδόσφαιρο, έχοντας ορισμένες πολύ καλές συνεργασίες στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 9′ ο Λαλά σέντραρε από δεξιά, ο Αγκάτσεβ έδιωξε άτσαλα με τις γροθιές και ο Εμβιλά έπιασε το μονοκόμματο δεξί σουτ, με την μπάλα να κοντράρει σε αντίπαλο στο ύψος της μικρής περιοχής και να καταλήγει κόρνερ. Στο 13′ ο Βαλμπουενά κινήθηκε από αριστερά και σέντραρε με το δεξί προς την… καρδιά της αντίπαλης περιοχής, με τον Χασάν να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο (60%-40% το υπέρ του ποσοστό κατοχής μπάλας μετά το τέλος του πρώτου μέρους), αλλά στη συνέχεια ήταν η σειρά της ρωσικής ομάδας να απειλήσει. Στο 14′ δεν μέτρησε γκολ του Καμπελά, ο οποίος σκόραρε με δεξί πλασέ από το ύψος του πέναλτι, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Ο Μάρκοβιτς έχασε τη φάση και δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα με το κεφάλι, μετά τη βαθιά μπαλιά του Σορόκιν, καθώς ο Γάλλος εξτρέμ κινήθηκε στην πλάτη του και βρέθηκε σε θέση βολής. Πάλι ο Ρεμί Καμπελά ήταν αυτός που απείλησε για το συγκρότημα του Βίκτορ Γκοντσαρένκο. Στο 17′ ελίχθηκε από δεξιά, έφερε την μπάλα από το δεξί στο αριστερό και σούταρε, αλλά ο Τζολάκης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Στο 21′ ο Βαλμπουενά έβγαλε μία πολύ καλή σέντρα από αριστερά στον Χασάν, ο οποίος πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αγκάτσεβ. Ήταν η καλύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού μέχρι εκείνο το σημείο. Στο 23′ ήταν η σειρά της Κράσνονταρ να φτάσει κοντά στο γκολ, όταν ο Ραμίρες σέντραρε από αριστερά και ο Σπέρτσιαν πήρε την κεφαλιά, κινούμενος στην πλάτη του Μάρκοβιτς, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Τζολάκη.

Οι Βαλμπουενά και Μασούρας άλλαξαν πτέρυγα, κοντεύοντας προς το ημίωρο. Λίγο νωρίτερα, στο 26ο λεπτό, ο Βαλμπουενά είχε δεχθεί ένα χτύπημα από τον Ραμίρες, χαμηλά στον αριστερό αστράγαλο, αλλά συνέχισε κανονικά το ματς, αν και στην αρχή σφάδαζε από τους πόνους. Στο 35′ ο Σπέρτσιαν δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση και ο Τζολάκης χρειάστηκε πάλι διπλή παρέμβαση για να μπλοκάρει την μπάλα. Ο Καμπελά ήταν διαρκής κίνδυνος για την άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά όσες φορές έτυχε να βρεθεί μπροστά του ο Σεμέδο, ο Πορτογάλος στόπερ ήταν απροσπέλαστος.

Στο 36′ ο Μασούρας κινήθηκε από αριστερά και τροφοδότησε εκπληκτική τον Βαλμπουενά, ο οποίος βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και την ώρα που ετοιμαζόταν να σουτάρει απέναντι στον Ρώσο τερματοφύλακα ο Ραμίρες κινήθηκε γρήγορα στην πλάτη του και πήρε την… μπουκιά από το στόμα του Γάλλου μεσοεπιθετικού. Η τελευταία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο ήταν για την Κράσνονταρ, όταν μετά την κάθετη πάσα του Καμπελά ο Ίλιν σούταρε από θέση μέσα αριστερά στη μεγάλη περιοχή και ο Τζολάκης απέκρουσε με τα πόδια. Δεν ήταν για 0-0 το πρώτο ημίχρονο, αλλά αυτό ήταν το αποτέλεσμα ύστερα από 45 λεπτά αγώνα, αν και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν, κάλλιστα, είτε να είχαν πάρει το προβάδισμα στο σκορ είτε να είχαν σκοράρει.

Με την έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο ο Πέδρο Μαρτίνς προχώρησε σε 11 αλλαγές, διαφοροποιώντας και το σχηματισμό σε 4-4-2. Ο Κρίστινσον υπερασπίστηκε την εστία. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, αγωνίστηκαν οι Ανδρούτσος, Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος και Αποστολόπουλος. Οι Πέπε και Σουρλής αποτέλεσαν το δίδυμο των κεντρικών μέσων. Ο Βρουσάι έπαιξε ως δεξιός εξτρέμ, ο Ραντζέλοβιτς ως αριστερός, με τους Ελ Αραμπί και Τικίνιο να αγωνίζονται ως δίδυμο στην επίθεση.

Η Κράσνονταρ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και είχε τρεις καλές στιγμές σε σύντομο διάστημα. Στο 49′ ο Ίλιν σούταρε εκτός περιοχής με το αριστερό και ο Κρίστινσον έδιωξε εντυπωσιακά με το αριστερό χέρι, ενώ ο Ισλανδός τερματοφύλακας απομάκρυνε σε κόρνερ το δεξί σουτ του Καμπελά από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 50′. Ο Καμπελά εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Τσερνίκοβ πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, προλαβαίνοντας την έξοδο του Κρίστινσον, και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε συνοχή στο δεύτερο μέρος λόγω των έντεκα αλλαγών και η ρωσική ομάδα, που είχε λιγοστές επιλογές στον πάγκο και έκανε μόλις μία αλλαγή με την έναρξη του δεύτερου μέρους έδειχνε να πατάει πιο γερά στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας καλύτερη ομοιογένεια. Κοντά στο 62ο λεπτό, οι Βρουσάι και Ραντζέλοβιτς άλλαξαν πλευρά. Στο 66′ ο Ραντζέλοβιτς, από δεξιά πια, έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι για τους Τικίνιο και Ελ Αραμπί, αλλά ο Αγκάτσεβ πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα με γροθιές, κάνοντας έγκαιρη έξοδο από την εστία του. Καλά στοιχεία για τους Ερυθρόλευκους παρουσίασε στο παιχνίδι του ο 18χρονος αριστερός μπακ Απόστολος Αποστολόπουλος.

Ελ Αραμπί

Η Κράσνονταρ έκανε δύο αλλαγές στο 70′, φτάνοντας συνολικά τις τρεις στην αναμέτρηση. Μετά το πολύ δυνατό δεκαπεντάλεπτο της ρωσικής ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ερυθρόλευκοι είχαν ισορροπήσει και ανέβασαν «στροφές» στην απόδοσή τους. Παράλληλα, ο καιρός είχε… αγριέψει στο Κούφσταϊν με δυνατό αέρα και βροχή! Στο 73′ ο πολύ καλός Ραντζέλοβιτς ελίχθηκε από δεξιά, μπήκε στη μεγάλη περιοχή και σούταρε, αλλά ο Αγκάτσεβ απομάκρυνε ενστικτωδώς.

Ο Κουντέ έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού, μπαίνοντας στο ματς αντί του Παπαδόπουλου (76′), ενώ στο 75′ ο Βρουσάι είχε δώσει τη θέση του στον Τσούμιτς και ο Τικίνιο στον Καλογερόπουλο. Και ο Τσούμιτς πραγματοποίησε το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τους Πειραιώτες. Ο σχηματισμός άλλαξε πάλι και έγινε ξανά 4-3-3. Ο Καμπελά απείλησε και στο 79′ μέσω σουτ εντός μεγάλης περιοχής, σε αντεπίθεση, αλλά για μία ακόμα φορά ο Κρίστινσον ήταν σταθερός και μπλόκαρε την μπάλα.

Η βροχή ήταν καταρρακτώδης, αλλά ο Ολυμπιακός κυνήγησε το γκολ, έχοντας βρει τον καλό εαυτό του μετά το 60′ και έκανε το 1-0 στο 81′! Σε μία εκπληκτική αντεπίθεση, που άρχισε με κλέψιμο του Σουρλή στο ύψος της μεσαίας γραμμής και είχε συμμετοχή και ο Κουντέ (έδωσε την πάσα στον Ελ Αραμπί πριν ο Μαροκινός πατήσει περιοχή και κάνει το γύρισμα προς τον σκόρερ), ο Ελ Αραμπί ξεχύθηκε μπροστά (σε αντεπίθεση τριών εναντίον ενός) και «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον Σουρλή, ο οποίος με δεξί πλασέ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα! Στο 82′ ο Κουντέ είχε ένα καλό σουτ εκτός περιοχής, με τον Αγκάτσεβ να μπλοκάρει. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο 83ο λεπτό λόγω της έντονης βροχόπτωσης. Ο διαιτητής ρώτησε τις δύο ομάδες αν θέλουν να συνεχιστεί το φιλικό ματς ή να διακοπεί προκειμένου να μη ριψοκινδυνέψουν ενδεχόμενο τραυματισμό. Η απάντηση που έλαβε ο διαιτητής ήταν αρνητική και σφύριξε τρεις φορές για τη λήξη της αναμέτρησης με τον Θρύλο να επικρατεί της Κράσνονταρ με σκορ 1-0!

Η σύνθεση του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο: Τζολάκης, Λαλά, Σεμέδο, Μάρκοβιτς, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Μασούρας, Βαλμπουενά, Χασάν.

Η σύνθεση του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο: Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Παπαδόπουλος (76′ Κουντέ), Παπασταθόπουλος, Αποστολόπουλος, Πέπε, Σουρλής, Βρουσάι (75′ Τσούμιτς), Ραντζέλοβιτς, Ελ Αραμπί, Τικίνιο (75′ Καλογερόπουλος).

Η αρχική σύνθεση της Κράσνονταρ: Αγκάτσεβ, Ραμίρες (46′ Τσερνόβ), Σορόκιν, Κάιο, Στότσκι, Σπέρτσιαν, Τσερνίκοβ (70′ Ιόνοβ), Γκαζίνσκι, Καμπελά, Σουλεϊμάνοβ, Ίλιν (70′ Βιλένα).

Κίτρινες κάρτες: 82′ Σπέρτσιαν