19.9 C

Κρίμα κι άδικο για τον Αστέρα

Ο Αστέρας Τρίπολης, ο οποίος έπαιζε σχεδόν ένα ολόκληρο ημίχρονο με 10 παίκτες (αποβολή Μανιά 49'), ήρθε ισόπαλος (1-1) με τη Χιμπέρνιαν και δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση

Ο Αστέρας Τρίπολης «ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο αγωνιζόταν από το 49′ με δέκα παίκτες ελέω αποβολής του Μιχάλη Μανιά με δεύτερη κίτρινη κάρτα, δημιούργησε ευκαιρίες, ισοφάρισε σε 1-1 τη Χιμπέρνιαν, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να του χαρίσει την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου ο ΜακΓκιν, εκμεταλλευόμενος λάθος του Ιγκλέσιας, βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Αθανασιάδη, τον οποίο δε δυσκολεύτηκε να νικήσει και να βάλει μπροστά στο σκορ τους Σκωτσέζους. Το γκολ της ελληνικής ομάδας, που δεν ήταν αρκετό να της χαρίσει τη νίκη-πρόκριση, σημείωσε ο Τσιλιανίδης (56′) με ωραίο αριστερό σουτ από το ύψος της περιοχής.

Αφού πέταξαν ένα ολόκληρο ημίχρονο στα σκουπίδια με νεύρα, κίτρινες κάρτες, διαμαρτυρίες και αμυντικά λάθη που στοίχησαν και έβαλαν μπροστά στο σκορ τη σκωτσέζικη ομάδα, οι ποδοσφαιριστές του Σάββα Παντελίδη έβαλαν το πόδι στο γκάζι στο δεύτερο μέρος! Αν και τα πράγματα δεν ξεκίνησαν ιδανικά για αυτούς στο δεύτερο 45λεπτο λόγω της αποβολής του μέχρι εκείνης της στιγμής καλύτερου παίκτη τους, Μιχάλη Μανιά, κατάφεραν να ανατρέψουν την εικόνα του αγώνα.

Πέρα από το γκολ του Τσιλιανίδη στο 56′, με την είσοδο του Τάσου Δουβίκα στο ματς (57′) οι Αρκάδες ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους, δημιούργησαν αλλεπάλληλες ευκαιρίες, δίχως όμως να καταφέρουν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, με αποτέλεσμα το 1-1 να μείνει μέχρι τέλους και σε συνδυασμό με τη νίκη της Χιμπέρνιαν (3-2) στο πρώτο ματς, να αφήσει εκτός συνέχειας του Γιουρόπα Λιγκ την ελληνική ομάδα.

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Τριανταφυλλόπουλος, Βαλιέντε (90+1′ Σάλας), Μουνάφο, Μανιάς, Μπελόκ (57′ Δουβίκας), Ιγκλέσιας, Τσιλιανίδης, Καλτσάς (78′ Ρόλε), Κώτσιρας, Κυριακόπουλος.

Χιμπέρνιαν (Νιλ Λένον): Μπόγκνταν, Γκρέι, Χάνλον, ΜακΓκιν, Ζλίφκα (88′ Μπάρτλεϊ), Μπόιλ, Μάλαν (90+2′ Πορτέους), Στίβενσον, Καμπέρι, ΜακΓκρέγκορ (78′ Γουιτέκερ), Αμπρόουζ.