13.2 C

Κρίσταλ Πάλας – Μπράιτον 1-1: Ο Μοπέ «χτύπησε» στο 95′, μόνη πρώτη η Λίβερπουλ!

Έτσι όπως είχαν διαμορφωθεί τα αποτελέσματα έως το βράδυ της Κυριακής (26/9), η Μπράιτον είχε την ευκαιρία εφόσον περνούσε από το Λονδίνο κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας να ανέβει μόνη στην κορυφή.

Ωστόσο, το αποτέλεσμα δεν ήταν το επιθυμητό, αφού οι Γλάροι ηττήθηκαν έμειναν στο 1-1 με την ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά., με τον Νιλ Μοπέ με το τέταρτο φετινό γκολ του να σώζει τον βαθμό στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Ένα αμφισβητούμενο πέναλτι που σφυρίχτηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους στη μονομαχία του Τροσάρ με τον Γκάλαχερ ήταν αρκετό για να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Βρετανός μέσος έπεσε εύκολα στο τζαρτζάρισμα και ο Ζαχά από την άσπρη βούλα έκανε το 1-0, με την Πάλας να διατηρεί σχετικά άνετα το αποτέλεσμα.

Δεν φάνηκε συγκεντρωμένη, όμως, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Φέλτμαν με βαθιά μπαλιά έβγαλε για τον Μοπέ που έφυγε σε τετ α τετ και με λόμπα νίκησε τον Γκουάιτα για το τελικό 1-1 που έφερε την Μπράιτον στη 2η θέση και στο -1 από την κορυφή.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Γκουάιτα, Γουόρντ, Άντερσεν, Γκουεχί, Μίτσελ, ΜακΆρθουρ, Μιλιβόγεβιτς (72′ Μπεντέκε), Ζαχά, Γκάλαχερ, Αγιού (86′ Σλουπ), Εντουάρ (72′ Κουγιατέ)

ΜΠΡΑΙΤΟΝ: Σάντσεθ, Ντάφι, Ντανκ, Μπερν (46′ Αλσάτε / 65′ Μόντερ), Λαλάνα, Κουκουρέγια, Γκρος, Φέλτμαν, Τροσάρ, Γουέλμπεκ (76′ Κόνολι), Μοπέ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 25/9

Τσέλσι – Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (53′ Ζεσούς)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άστον Βίλα 0-1 (88′ Χάουζ)

Έβερτον – Νόριτς 2-0 (29′ Τάουνσεντ, 77′ Ντουκουρέ)

Λιντς – Γουέστ Χαμ 1-2 (19′ Ραφίνια / 67′ αυτ. Φίρπο, 90′ Αντόνιο)

Λέστερ – Μπέρνλι 2-2 (37′, 85, Βάρντι / 12′ αυτ. Βάρντι, 40′ Κορνέτ)

Γουότφορντ – Νιούκαστλ 1-1 (72′ Σαρ / 23′ Λόνγκσταφ)

Μπρέντφορντ – Λίβερπουλ 3-3 (27′ Πίνοκ, 63′ Γιάνελτ, 82′ Γουισά / 31′ Ζότα, 54′ Σαλάχ, 67′ Τζόουνς)