15.9 C

Κρίσταλ Πάλας – Λέστερ 1-1: Την ξελάσπωσε ο Μπαρνς (vids)

Δεύτερη απώλεια βαθμών (εκτός έδρας) για τη Λέστερ σε οχτώ παιχνίδια. Για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς το ματς στο «Σέλχαστ Παρκ» δεν είχε μεγάλο βαθμό δυσκολίας, δεδομένου πως η Κρίσταλ Πάλας προερχόταν από δύο σερί ήττες με τέρματα 0-10…

Ωστόσο, ο κόουτς των «αλεπούδων» αποφάσισε να προχωρήσει σε ολικό… λίφτινγκ στην ενδεκάδα και παραλίγο να το πληρώσει ακριβά. Η ομάδα του έσωσε τον βαθμό στο 83ο λεπτό χάρη στην καταπληκτική ενέργεια του Μπαρνς (1-1).

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να έχουν προηγηθεί στο πρώτο μέρος, αν ο Ιχεανάτσο έβρισκε δίχτυα στο πέναλτι που κέρδισε ο Τόμας από τον Τόμπκινς στο 18ο λεπτό. Ο Νιγηριανός στράικερ ανέλαβε την εκτέλεση και ο Γκουάιτα απομάκρυνε.

Η Πάλας δεν είχε τελική στο πρώτο μέρος, ωστόσο στην πρώτη και… μοναδική καλή ευκαιρία στο δεύτερο μέρος βρήκε δίχτυα. Ο Μιλιβόγεβιτς άνοιξε στον Ζαχά, εκείνος πέταξε δεξιά στον Τάουνσεντ.

Ο μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων γέμισε γλυκά στο δεύτερο δοκάρι και ο Ζαχά στην πλάτη του Τόμας «εκτέλεσε» στην κλειστή γωνία του Σμάιχελ – που φέρει μεγάλο μερίδιο ευθύνης – για το 1-0.

Ο Ρότζερς έκανε αλλαγές για να… σώσει ό,τι μπορεί, αλλά τη λύση την έδωσε ο ενδεκαδάτος Μπαρνς. Όπως και στο 2-2 με τη Γιουνάιτεντ, ο ταλαντούχος εξτρέμ με φοβερή ατομική ενέργεια ανάμεσα σε τρεις παίκτες σούταρε εκτός περιοχές και διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο 83ο λεπτό.

Κρίσταλ Πάλας: Γκουάιτα, Κλάιν, Τόμπκινς, Κουγιατέ, Μίτσελ, Τάουνσεντ, Μιλιβόγεβιτς, Ρίντεβαλντ (74′ ΜακΆρθουρ), Σλουπ (84′ Αγιού), Μπεντέκε, Ζαχά

Λέστερ: Σμάιχελ, Τζάστιν, Άμαρτεϊ, Έβανς, Τόμας, Μεντί, Τσάντχουρι (57′ Τίλεμανς), Αγιόθε Πέρεθ, Πρατ (66′ Βάρντι), Μπαρνς, Ιχεανάτσο (72′ Γκρέι).