20.8 C

Κρίσταλ Πάλας – Λίβερπουλ 1-2: Και πώς να το χάσει;

Δεν λέει να χάσει βαθμούς η φετινή Λίβερπουλ! Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ τα βρήκε σκούρα στο «Σέλχαστ Παρκ» και παραλίγο να βρεθεί να κυνηγάει στο σκορ την Κρίσταλ Πάλας. Παρόλα αυτά, οι Κόκκινοι βρήκαν χρυσό γκολ νίκης στο 82′ και πήραν σπουδαίο τρίποντο (1-2) συνεχίζοντας έτσι να οδηγούν την κούρσα της Πρέμιερ Λιγκ.

Στο 41′ ο Τόμπκινς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ωστόσο κατόπιν χρήσης VAR το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στη φάση. Το ριπλέι δεν φάνηκε να δικαιώνει τους διαιτητές για την απόφαση. Το σοκ όμως ήταν αρκετό για να ξυπνήσει τη Λίβερπουλ, η οποία στο 49′ βρήκε δίχτυα με τον Μανέ.

Η Πάλας δεν παράτησε το ματς και στο 82′ ο Ζαχά ισοφάρισε σε 1-1, ωστόσο οι Κόκκινοι είχαν ξανά την απάντηση και τρία λεπτά αργότερα ο Φιρμίνο διαμόρφωσε το τελικό 1-2. Να σημειωθεί πως ο Ζαχά έχασε μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις για να κάνει το 2-2.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα (23/11, 17:00):

Μπόρνμουθ – Γουλβς 1-2 (59′ Κουκ / 21′ Μουτίνιο, 31′ Χιμένες)

Άρσεναλ – Σαουθάμπτον 2-2 (18′ 90+5′ Λακαζέτ / 8′ Ινγκς, 71′ Γουόρντ Πρόουζ)

Μπράιτον – Λέστερ 0-2 (64′ Πέρεθ, 82′ πεν. Βάρντι)

Κρίσταλ Πάλας – Λίβερπουλ 1-2 (82′ Ζαχά / 49′ Μανέ, 85′ Φιρμίνο)

Έβερτον – Νόριτς 0-2 (55′ Κάντγουελ, 90+2′ Σρμπένι)

Γουότφορντ – Μπέρνλι 0-3 (53′ Γουντ, 82′ πεν. Μπαρνς, 88′ Ταρκόφσκι)