23.4 C

Κρίσταλ Πάλας – Μάντσεστερ Σίτι 0-2: Δύο λεπτά ήταν αρκετά, ένα βήμα πριν τη στέψη! (vid)

Οι Πολίτες σημείωσαν τη 19η σερί εκτός έδρας νίκη τους και απέχουν τρεις βαθμούς μακριά από τη μαθηματική κατάκτηση του 7ου πρωταθλήματος της ιστορίας τους

Πριν από μερικές ημέρες η Μάντσεστερ Σίτι πανηγύρισε την κατάκτηση του Λιγκ Καπ και έκανε βήμα πρόκρισης στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ επικρατώντας με 2-1 της Παρί – με ανατροπή – στο Παρκ Ντε Πρενς.

Με την ίδια φόρα και κάνοντας τα απολύτως απαραίτητα, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα επικράτησε με 2-0 στο «Σέλχαρστ Παρκ» απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, έβαλε ακόμα ένα τρίποντο στο σακούλι και οδεύει στη μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος την Κυριακή (2/5), αν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ηττηθεί από τη Λίβερπουλ.

Τα δύο γκολ της νίκης ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο και σε διάστημα δύο λεπτών. Στο 57′ ο Αγουέρο μετά από ωραία συνεργασία πήρε την μπάλα, έκανε ωραίο κοντρόλ και σουτ με τη μία, νικώντας τον Γκουάιτα για το 0-1.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Φεράν Τόρες επωφελήθηκε από τις κόντρες και με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής διαμόρφωσε το τελικό σκορ που στέλνει τη Μάντσεστερ Σίτι με την ψυχολογία στα ύψη στη ρεβάνς με την Παρί.

Κρίσταλ Πάλας: Γκουάιτα, Γουόρντ, Κουγιατέ, Νταν, Μίτσελ, Ρίντεβαλντ (59′ Σλουπ), Μιλιβόγεβιτς, Έζε, Τάουνσεντ (82′ Αγιού), Ζαχά, Μπεντέκε (67′ Ματετά)

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Κανσέλο, Ακέ, Λαπόρτ, Μεντί, Φεράν Τόρες, Ρόντρι, Φερναντίνιο (67′ Ζιντσένκο), Στέρλινγκ, Αγουέρο, Ζεσούς