17.7 C

Κρίσταλ Πάλας – Τότεναμ 3-0: Θρίαμβος με Εντουάρ και τέλος στο σερί των φιλοξενούμενων! (vid)

Ο επιθετικός που αποκτήθηκε με 17.000.000 από τη Σέλτικ έκανε το ντεμπούτο του περνώντας στο ματς στο 84' και σε λιγότερο από δέκα λεπτά σκόραρε δις για να ολοκληρώσει τον θρίαμβο της ομάδας του Πατρίκ Βιεϊρά

Ο μήνας του… μέλιτος πέρασε για την Τότεναμ. Οι Λονδρέζοι ύστερα από τρεις διαδοχικές νίκες με το ίδιο σκορ (1-0) σε ισάριθμα ματς πρωταθλήματος, προσγειώθηκαν απότομα απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας στο Σέλχαρστ Παρκ καθώς γνώρισαν βαριά ήττα με 3-0.

Η ομάδα του Νούνο (κορυφαίος προπονητής στην Premier για τον μήνα Αύγουστο) είχε τρανταχτές απουσίες λόγω της καταπόνησης των ποδοσφαιριστών από τα ματς των εθνικών ομάδων και παρατάχθηκε με πειραματικό κεντρικό δίδυμο.

Ουσιαστικά πέρασε όλο το πρώτο μέρος χωρίς τελική (!) και ολοκλήρωσε το ματς με μόλις μία προσπάθεια και για αυτό δεν υπάρχει καμία δικαιολογία.

Η αποβολή του Τανγκάνγκα στο 58′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα υποχρέωσε τον Νούνο να στερηθεί και τον δεύτερο στόπερ που είχε βασικό – ο Ντάιερ αποχώρησε τραυματίας στο 12′ – και εκεί ξεκίνησαν τα δύσκολα.

Ο πολύ δραστήριος Γκάλαχερ κέρδισε το πέναλτι στο χέρι του Ντέιβις και ο Ζαχά βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά απέναντι στην Τότεναμ για το 1-0 στο 75′. Αυτό ήταν. Εκεί πρακτικά τέλειωσαν όλα.

Ο Βιεϊρά πέρασε στο ματς τον Εντουάρ στο 83′ και εκείνος αμέσως (στην πρώτη του επαφή με την μπάλα!) σκόραρε με πλασέ για το 2-0 από την ασίστ του Ζαχά, ενώ στις καθυστερήσεις από την πάσα του Γκάλαχερ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 3-0.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Γκουάιτα, Γουόρντ, Άντερσεν, Γκουέχι, Μίτσελ, Γκάλαχερ, Κουγιατέ (67′ Μιλιβόγεβιτς), ΜακΆρθουρ, Γκάλαχερ, Αγιού (87′ Ολίζ), Ζαχά, Μπεντέκε (84′ Εντουάρ)

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Έμερσον, Τανγκάνγκα, Ντάιερ (12′ λ. τρ. Ρόντον), Ρεγκιλόν, Χόιμπιεργκ, Σκιπ, Γουίνκς (60′ Ντέιβις), Λούκας, Άλι, Κέιν