20.5 C

Κρίσταλ Πάλας – Τσέλσι 2-3: Γλίτωσε το «εγκεφαλικό» και πανηγύρισε το τρίποντο

Με τέσσερις αγωνιστικές να απομένουν, η Τσέλσι είναι αποφασισμένη να μην… αυτοκτονήσει και να διατηρήσει τη θέση της στην τετράδα. Οι «μπλε» πέρασαν με περιπετειώδη τρόπο από το «Σέλχαστ Παρκ», αφού επικράτησαν με 3-2 της Κρίσταλ Πάλας.

Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ προηγήθηκε με 0-2 και όλα έδειχναν πως θα έχει εύκολο έργο. Στο 6′ ο Γουίλιαν έδωσε από τα δεξιά στο σημείο του πέναλτι για τον Ζιρού και ο Γάλλος ήταν εύστοχος για το 0-1. Στο 27′ ο Γουίλιαν άνοιξε εκ νέου αριστερά στον Πούλισικ και ο Αμερικανός εξτρέμ με άψογο τελείωμα νίκησε τον Γκουάιτα στην κλειστή του γωνία.

Οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο ματς στο 34′: O Ζαχά έγινε κάτοχος της μπάλας και με έναν… κεραυνό εκτός περιοχής νίκησε τον ανήμπορο να αντιδράσει, Κέπα για το 2-1. Η Τσέλσι ξαναπήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο 71′ με το γκολ του Έιμπραχαμ, ενώ ο Μπεντέκε ενάμιση λεπτό αργότερα έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς καθώς πέτυχε το 2-3. Η Κρίσταλ Πάλας έχασε τεράστια ευκαιρία στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Νταν να σημαδεύει το δοκάρι και την Τσέλσι να δραπετεύει τελικά με ένα σπουδαίο τρίποντο.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Νόριτς προηγήθηκε στην έδρα της Γουότφορντ με το γκολ του Μπουενδία, ωστόσο δεν κατάφερε να πανηγυρίσει το τρίποντο, καθώς οι γηπεδούχοι έφεραν τούμπα το ματς με την κεφαλιά του Ντόουσον και το ψαλιδάκι του Γουέλμπεκ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 34ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 7 Ιουλίου

Κρίσταλ Πάλας – Τσέλσι 2-3 (34′ Ζαχά, 72′ Μπεντέκε / 6′ Ζιρού, 27′ Πούλισιτς, 71′ Άμπραχαμ)

Γουότφορντ – Νόριτς 2-1 (10′ Ντόουσον, 55′ Γουέλμπεκ / 4′ Μπουενδία)

Άρσεναλ – Λέστερ (22:15)