17.9 C

Κροατία – Ισπανία 3-5: Τα highlights του αγώνα

Σε ένα παιχνίδι με πολλές ανατροπές, η Ισπανία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, παρότι ισοφαρίστηκε σε 3-3, κατάφερε εν τέλει να επιβληθεί στην πρόκριση της Κροατίας με 3-5 και να εξασφαλίσει την παρουσία της στα προημιτελικά του EURO 2020. Δείτε τις φάσεις και τα γκολ της αναμέτρησης.

Οι Κροάτες άνοιξαν το σκορ με το αυτογκόλ του Πέδρι στο 20′, όμως η «φούρια ρόχα» έφτασε στην ανατροπή χάρη στα τέρματα των Σαράμπια, Αθπιλικουέτα και Τόρες, στο 38′, 57′ και 77′ αντίστοιχα.

Ωστόσο, η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και με τους Όρσιτς και Πάσαλιτς να σκοράρουν στο 85′ και στο 90+2′ έφεραν το ματς στα ίσα, στέλνοντάς το στην παράταση. Η Ισπανία όμως, τελείωσε το παιχνίδι μέσα σε τρία λεπτά. Ο Μοράτα στο 100′ και ο Ογιαρθάμπαλ στο 103′ έκαναν το 3-5 και έστειλαν την ομάδα τους στους «8» της διοργάνωσης.