20.2 C

Κροατία – Ισπανία: Μοράτα και Ογιαρθάμπαλ βρήκαν δύο γκολ στην παράταση (vid)

Οι Ισπανοί επέστρεψαν και χάρη στα γκολ των Άλβαρο Μοράτα και Μίκελ Ογιαρθάμπαλ στο πρώτο μέρος της παράτασης, που έκαναν το 3-5, έβαλαν γερές βάσεις για την πρόκριση στα προημιτελικά του EURO 2020.

Το παιχνίδι των ανατροπών διαδραματίζεται στο «Πάρκεν» της Κοπεγχάγης, σε ένα ματς που «βρέχει» γκολ, με τους Ισπανούς μετά την ψυχρολουσία από το 3-3 να βρίσκουν δύο τέρματα μέσα σε τρία λεπτά και να γίνονται εκ νέου το φαβορί για την πρόκριση.

Στο 100ό λεπτό του αγώνα, ύστερα από τη σέντρα του Όλμο από δεξιά, ο Μοράτα έκανε το κοντρόλ και εκτέλεσε με βολέ τον Λιβάκοβιτς για το 3-4.

Τρία λεπτά μετά, η «φούρια ρόχα» βρίσκει εκ νέου δίχτυα με τον Μίκελ Ογιαρθάμπαλ. Έπειτα από αντεπίθεση, ο Όλμο, ο οποίος είχε συμμετοχή και στα δύο γκολ, έκανε υπέροχη παράλληλη μπαλιά στον Ογιαρθάμπαλ για το 3-5.