12 C

Κύπελλο Ελλάδας: Προκρίσεις για Ξάνθη και Λεβαδειακό, η ΑΕΛ λυτρώθηκε με τον Γιάκο στην παράταση

Η 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας ολοκληρώθηκε την Τετάρτη (6/10) με τα φαβορί να παίρνουν την πρόκριση στην επόμενη όπου περιμένουν οι ομάδες της Super League.

Η Ξάνθη πέρασε εύκολα από την έδρα της Προοδευτικής (0-2) χάρη στα τέρματα των Ιμπραϊμί και Μονρόουζ, ενώ ο Λεβαδειακός υπερκέρασε με 2-0 το εμπόδιο της Καλαμάτας στη Λιβαδειά.

Η Παναχαϊκή επικράτησε δύσκολα με 1-0 του Αιγάλεω στην Πάτρα χάρη στο γκολ του Κυβελίδη στο 74′, σε ένα ματς που υπήρξε προσωρινή διακοπή λόγω κροτίδας που πετάχτηκε από την εξέδρα.

Η Νίκη Βόλου έκαμψε την αντίσταση του Εργοτέλη με 2-0, ενώ ο Πανσερραϊκός επιβλήθηκε με 2-1 του Ηρακλή που αγωνίστηκε χωρίς τους νεοαποκτηθέντες ποδοσφαιριστές του.

Στα πέναλτι πήραν την πρόκριση η Καρδίτσα και, ενώ η ΑΕΛ χρειάστηκε την παράταση για να αποκλείσει τον Διαγόρα στη Ρόδο χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιάκου στο έκτο λεπτό του πρώτου μέρους της παράτασης.

Κοζάνη – Άγιος Νικόλαος 1-2 (πεν.)

Θυμίζουμε πως οι «τυχερές» ομάδες που έχουν προκριθεί στην 5η φάση άνευ αγώνος είναι η Καλλιθέα, η Λευκίμμη, ο Αχέρων Καλαμακίου, η Κηφισιά και η Ηλιούπολη.

ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ 5η ΦΑΣΗ: Καλλιθέα, Λευκίμμη, Αχέρων Καλαμακίου, Κηφισιά, Ηλιούπολη, Παναχαϊκή, ΑΕΛ, Λεβαδειακός, Νίκη Βόλου, Παναχαϊκή, Πανσερραϊκός, Ξάνθη, Καρδίτσα και Άγιος Νικόλαος.