16.6 C

Κύπελλο Γαλλίας: Η Μονακό αντίπαλος της Παρί στον τελικό

Η Μονακό είναι η δεύτερη φιναλίστ του εφετινού Κυπέλλου Γαλλίας και η ομάδα που θα συναντήσει την κάτοχο του τροπαίου Παρί Σεν Ζερμέν στο μεγάλο τελικό, που θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Τετάρτη, 19 Μαΐου στο Stade de France, καθώς επικράτησε στον δεύτερο ημιτελικό της Ρουμιγί Βαλιέ με 5-1.

Οι Μονεγάσκοι, αφού τα… χρειάστηκαν στο πρώτο 20λεπτο απέναντι σε μια ομάδα τέταρτης κατηγορίας, που πήρε προβάδισμα με τον Πεζέ (20′), στη συνέχεια σοβαρεύτηκαν και μετέτρεψαν σε… περίπατο την υπόθεση πρόκριση.

Πριν καν φτάσει το ημίχρονο η ομάδα του Πριγκιπάτου είχε ήδη ανατρέψει το σκορ με το αυτογκόλ του Μποζόν (27′) και το γκολ του Τσουαμενί (32′) κα στο δεύτερο 45λεπτο σημείωσε άλλα τρία τέρματα, με τους Μπεν Γεντέρ (55′), Φάμπρεγας (78′) και Γκολόβιν (82′), φτάνοντας στο τελικό 5-1.