17.7 C

Κύπελλο Γερμανίας: Αποκλεισμός-σοκ για Γκλάντμπαχ, εύκολα η Λειψία στους «8»

Οι εκπλήξεις δεν έχουν τέλος στο Κύπελλο Γερμανίας αφού μία ακόμα σημειώθηκε την Τετάρτη (19/1) με το Ανόβερο να αποκλείει με εμφατική νίκη την Γκλάντμπαχ με 3-0.

Οι γηπεδούχοι παρότι αγωνίζονται στη Β’ κατηγορία, έκαναν μια σπουδαία εμφάνιση και ήταν ανώτεροι αφού βρήκαν τρία γκολ πριν καν συμπληρωθεί μία ώρα καθαρού αγώνα. Ο Μπάιερ έκανε μέσα σε λίγα λεπτά το 2-0, ενώ ο Κερκ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 δίχως το Ανόβερο να απειληθεί περαιτέρω.

Η Λειψία βλέποντας Μπάγερν, Ντόρτμουντ και Γκλάντμπαχ να έχουν αποχαιρετήσει τη διοργάνωση θέλησε να μην πέσει θύμα της Χάνσα Ροστόκ ώστε να έχει τον πρώτο λόγο για να φτάσει στην κατάκτηση του τροπαίου.

Δίχως να απειληθεί καθόλου, η ομάδα του Ντομένικο Τεντέσκο επικράτησε με 2-0 και πανηγύρισε την πρόκριση με τα γκολ των Πόουλσεν (6′) και Όλμο στο 82′, με τον διεθνή Ισπανό να περνά στο ματς ένα λεπτό νωρίτερα.