15 C

Κύπελλο Ισπανίας: Πρόκριση στα πέναλτι για την Μπιλμπάο με ήρωα Σιμόν

Χρειάστηκαν τα πέναλτι στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» για να πανηγυρίσει την πρόκριση της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας μία εκ των Μπέτις και Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά. Ο Χουάνμι με δυνατό σουτ νίκησε τον Ουνάι Σιμόν για το 0-1 στο 84′, ωστόσο η Μπιλμπάο είπε την τελευταία της λέξη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στη σέντρα από τα αριστερά ο Ραούλ Γκαρθία έπιασε την κεφαλιά και ισοφάρισε σε 1-1 στέλνοντας το ματς στην παράταση. Ούτε εκεί όμως οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους και οδηγήθηκαν στα πέναλτι.

Ο Ουνάι Σιμόν απέκρουσε τα πέναλτι των Κανάλες και Χουάνμι και η Μπιλμπάο ευστόχησε και στα τέσσερα με τους Ραούλ Γκαρθία, Ινιάκι Γουίλιαμς, Μορθίγιο και Γιούρι για να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.

Τετάρτη 3/2

Λεβάντε – Βιγιαρεάλ 0-0 κ.δ., 1-0 (παρ. 120+1′ Ροζέρ Μαρτί)

Γρανάδα – Μπαρτσελόνα 2-2 (κ.δ) 3-5 (παρ.) (33′ Κένεντι, 47′ Σολδάδο, 103′ πεν. Φέντε / 88΄ αυτ. Ααρόν, 90+2′, 113′ Άλμπα, 100′ Γκριεζμάν, 108′ Ντε Γιονγκ)