16.6 C

Κύπελλο Ισπανίας: Στα ημιτελικά η μικρή Μιραντές, απέκλεισε (και) τη Βιγιαρεάλ

Ζει το… όνειρο η «μικρούλα» Μιραντές. Η νεοφώτιστη ομάδα στη Β’ κατηγορία της Ισπανίας κάνει… πάρτι στο Κύπελλο και μετά τη Θέλτα και τη Σεβίλλη, πέταξε εκτός διοργάνωσης και τη Βιγιαρεάλ με 4-2 και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση!

Η ομάδα του παλαίμαχου ποδοσφαιριστή της Αθλέτικ Μπιλμπάο και νεαρού νυν προπονητή, Άντονι Ιραόλα, επιβεβαίωσε την ευχέρεια που έχει να σκοράρει στην κόντρα και σκόρπισε το «κίτρινο υποβρύχιο».

Μόλις στο 17′ ο Αϊάς άνοιξε το σκορ, ενώ ο Οντιβέρος έφερε το ματς στα ίσα στο 32′. Με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του δανεικού από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, Μερκελάνζ, στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου οι γηπεδούχοι βρήκαν εκ νέου προβάδισμα (2-1), ωστόσο ο Καθόρλα απάντησε από την άσπρη βούλα για το 2-2 στο 56′.

Στους κενούς χώρους, όμως, η Μιραντές έδειξε τα… δόντια της, αφού στο 58′ με τον Οναϊντία έγραψε το 3-2 και στις καθυστερήσεις έβαλε και κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 4-2 με τον Ναβάρο.