22.5 C

Κύπρος – Ρωσία 0-5: Συντριβή στο «ΓΣΠ»

Τη μαθηματική της πρόκριση στο ερχόμενο Euro σφράγισε με εμφατικό τρόπο στην Κύπρο η Ρωσία. Οι Ρώσοι με τον Ντένις Τσερίσεφ να κάνει πάρτι (δύο γκολ και δύο ασίστ) συνέτριψε στο «ΓΣΠ» της Λευκωσίας τους Κύπριους που δεν θα βρίσκονται στην τελική φάση της διοργάνωσης. Βασικός για την Κύπρο αγωνίστηκε ο Κωστή.

Τα πάντα είχαν κριθεί από το πρώτο ημίχρονο: O Τσερίσεφ άνοιξε το σκορ στο 9′, ενώ ο Οζντόεφ στο 23′ έγραψε το 0-2. Η αποβολή του Λαΐφη «σκότωσε» τις ελάχιστες ελπίδες της Κύπρου, η οποία δέχθηκε κατά ριπάς τα γκολ από το 80′ και μετά. Ο Τζιούμπα με κεφαλιά έκανε το 0-3, ο Γκολόβιν μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το 0-4 και ο Τσερίσεφ στις καθυστερήσεις έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 0-5, την ώρα που η Σκωτία στο άλλο ματς του ομίλου επικρατούσε με 6-0 του Σαν Μαρίνο.

Η Ολλανδία επιβλήθηκε στο Μινσκ της Λευκορωσίας με 2-1 χάρη στα δύο φανταστικά γκολ που σημείωσε ο Βαϊνάλντουμ στο πρώτο ημίχρονο (32′, 41′), με τους Λευκορώσους να μειώνουν στο τελικό 1-2 με τον Ντραγκούν. Το ματς διηύθυνε ο Τάσος Σιδηρόπουλος, ενώ η Ολλανδία διατήρησε το προβάδισμα της πρώτης θέσης φτάνοντας τους 15 βαθμούς.

Η Ουγγαρία λύγισε τη σθεναρή αντίσταση του Αζερμπαϊτζάν με το μαγικό γκολ του αριστερού μπακ του Άρη, Μίχαλι Κόρχουτ (1-0) στο 10′ και έφτασε τους δέκα βαθμούς, διατηρώντας ελπίδες πρόκρισης στην τελική φάση.