17 C

La Liga: Η Κάντιθ σόκαρε με 9 παίκτες την Μπιλμπάο, τρίποντο στο 92′ για τη Σεβίλλη

Το δύο στα δύο έκανε η Σεβίλλη στη φετινή La Liga. Η ομάδα του Χούλεν Λοπετέγκι, όπως και κόντρα στην Κάντιθ στην πρεμιέρα της, έτσι και απέναντι στη Λεβάντε στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» ανάσανε στο φινάλε.

Η Λεβάντε αποδείχθηκε σκληρό καρύδι και έκλεισε καλά τους χώρους, με τους Ανδαλουσιάνους να παίρνουν το τρίποντο χάρη σε γκολ που πέτυχαν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Χεσούς Νάβας έβγαλε υπέροχη σέντρα από τα δεξιά και ο Εν Νεσιρί με κεφαλιά σημείωσε το 1-0.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα, η νεοφώτιστη Κάντιθ πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της που και αυτή σημειώθηκε εκτός έδρας. Οι Ανδαλουσιάνοι επικράτησαν με 1-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Νουέβο Σαν Μαμές».

Ο Λοσάνο έκανε ωραία ενέργεια από τα δεξιά, ντρίμπλαρε και μπήκε περιοχή, έκανε το γύρισμα και άθελα του ο Ουνάι Λόπεθ σκόραρε στην εστία της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με εννέα παίκτες μετά το 70′ λόγω της αποβολής των Ακάπο (48′) και Νεγρέδο (70′), αλλά οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν ποτέ τον τρόπο για να αποσπάσουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 29/9

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Βαλένθια 0-1 (75′ Μάξι Γκόμες)

Χετάφε – Μπέτις 3-0 (13′, 42′ Άνχελ, 39′ Κουκουρέγια)

Τετάρτη 30/9

Ουέσκα – Ατλέτικο Μαδρίτης 0-0

Βιγιαρεάλ – Αλαβές 3-1 (13′, 67′ Αλκάθερ, 45′ πεν. Ζεράρ Μορένο / 36′ Έντγκαρ Μέντεθ)

Έιμπαρ – Έλτσε 0-1 (37′ Μπογέ)

Ρεάλ Μαδρίτης – Βαγιαδολίδ 1-0 (65′ Βινίσιους)