17.6 C

La Liga: Με Σουάρες η Ατλέτικο, πλησίασε τετράδα η Θέλτα

Γερά στην κορυφή συνεχίζει να πατά η Ατλέτικο Μαδρίτης που διατήρησε την παράδοση που έχει κόντρα στη Χετάφε.

Η Χετάφε δεν έχει σκοράρει ποτέ επί Σιμεόνε κόντρα στη Ρεάλ, δηλαδή σε σύνολο 18 παιχνιδιών. Αν μη τι άλλο, εντυπωσιακό στατιστικό.

Η ομάδα του Σιμεόνε πανηγύρισε τη νίκη με 1-0 χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Λουίς Σουάρες στο 20ό λεπτό. Ο Ουρουγουανός πήρε την κεφαλιά-δυναμίτη μετά από την εκτέλεση φάουλ του Καράσκο και διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Σημειώνεται πως η Χετάφε είχε ευκαιρίες, αλλά ο Όμπλακ ήταν εκεί.

Στο άλλο ματς, η Θέλτα συνέχισε την εντυπωσιακή πορεία της επί Εντουάρντο Κουντέτ και επικράτησε με 2-1 της Ουέσκα. Το σκορ άνοιξε ο Νολίτο μετά από κλέψιμο του Ντένις Σουάρεθ και ασίστ του Άσπας, ενώ ο ηγέτης της Θέλτα έγραψε το 2-0 στο δεύτερο μέρος.

Η ομάδα του Δημήτρη Σιόβα μείωσε με το πολύ ωραίο γκολ του Σεοάνε στο 84ο λεπτό, αλλά ο Ρουμπέν Μπλάνκο δεν της επέτρεψε να πετύχει και ένα δεύτερο τέρμα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 16ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 29/12

Σεβίλλη – Βιγιαρεάλ 2-0 (8’ πεν. Οκάμπος, 54’ Εν-Νεσιρί)

Μπαρτσελόνα – Έιμπαρ 1-1 (67′ Ντεμπελέ / 57′ Κίκε)

Κάντιθ – Βαγιαδολίδ 0-0

Λεβάντε – Μπέτις 4-3 (2′ Όσκαρ Ντουάρτε, 22′, 24′ Μοράλες, 55′ Ροζέρ Μαρτί / 12′ Μαντί, 78′ πεν., 86′ Κανάλες)