20.9 C

La Liga: Με το δεξί η πρωταθλήτρια Ατλέτικο, ιδανικό ντεμπούτο Λαμέλα στη Σεβίλλη

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άνχελ Κορέα, που «ντύθηκε» Σουάρες, η πρωταθλήτρια Ατλέτικο μπήκε με το δεξί στις επίσημες υποχρεώσεις της νέας σεζόν, αποδεικνύοντας ότι στα χαρτιά και στο χορτάρι αποτελεί το νούμερο 1 φαβορί για να κάνει το repeat στη La Liga.

Ο Αργεντινός στράικερ πέτυχε και τα δύο τέρματα (23′,64′) των «ροχιμπλάνκος» στην έδρα της δυσκολοκατάβλητης Θέλτα, που προσωρινά ισοφάρισε (59′) από το σημείο του πέναλτι με τον αγέραστο Ιάγο Άσπας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινες οι Μάλο (Θέλτα) και Χερμόσο (Ατλέτικο), ενώ ο Λουίς Σουάρες έμεινε στον πάγκο καθόλη τη διάρκεια του ματς λόγω αγωνιστικής ανετοιμότητας.

Λίγα χιλιόμετρα πιο μακριά, στο Σάντσεθ Πιθχουάν, η Σεβίλλη «σφράγισε» κι αυτή με επιτυχία το πρώτο της τεστ στο νέο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 3-0 της Ράγιο Βαγιεκάνο. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Έρικ Λαμέλα, που στο επίσημο ντεμπούτο του με τους Σεβιγιάνους απέδειξε πλήρως ότι η μεταγραφή του ήταν ο, τι καλύτερο θα μπορούσε να συμβεί στην ομάδα του Λοπετέγκι το φετινό καλοκαίρι.

Το έργο των Σεβιγιάνων έγινε πολύ πιο εύκολο στο 16ο λεπτό, μετά την αποβολή του γκολκίπερ των φιλοξενουμένων (σ.σ. και γιού του Ζινεντίν Ζιντάν), Λούκα Ζιντάν, για καθαρή ανατροπή πάνω στον Ιντρίσι. Ο Εν-Νεσιρί δεν αστόχησε από τα έντεκα μέτρα ανοίγοντας το σκορ για τη Σεβίλη, με τον Λαμέλα να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 55′. Στο 79′ ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.