13.2 C

La Liga: Με τριάρα στην κορυφή η Χετάφε, απέδρασε από το Σαν Σεμπαστιάν η Βαλένθια

Εννέα ολόκληρους μήνες είχε να κάνει διπλό η Βαλένθια, αλλά κάλλιο αργά παρά… ποτέ. Η ομάδα του Χάβι Γκράθια πέρασε από το «Ανοέτα» αφού επικράτησε με 1-0 της επικίνδυνης και πολύ ποιοτικής, Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Στο 75′ ο Βας άνοιξε με βαθιά διαγώνια μπαλιά αριστερά στον Γκαγιά που έβγαλε τη σέντρα και ο Μάξι Γκόμες με πλασέ διαμόρφωσε το 0-1. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης ο Λε Νορμάν σκόραρε μετά από φάση διαρκείας με κεφαλιά, ωστόσο μέσω VAR το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Ογιαρθάμπαλ στην κεφαλιά-πάσα.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Χετάφε ήταν καταιγιστική κόντρα στην Μπέτις. Οι αθουλόνες μετά από επτά ολόκληρα χρόνια πέτυχαν τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και επικράτησαν με 3-0 των Ανδαλουσιάνων που υπέστησαν δεύτερη σερί ήττα μετά από εκείνη απέναντι στη Ρεάλ.

Η ομάδα του Χοσέ Μπορδαλάς άνοιξε το σκορ με βολ πλανέ του Άνχελ (πέτυχε δύο τέρματα), ενώ το λιθαράκι του έβαλε με σουτ εκτός περιοχής ο Κουκουρέγια. Η Χετάφε ανέβηκε έστω και προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας με επτά βαθμούς.